5 „олд скул“ хобија за полесно справување со стресот

5 „олд скул“ хобија за полесно справување со стресот

Речиси секому му е познат бурниот начин на живот којшто постои денес. Сите се зафатени со многуте секојдневни „модерни“ обврски, било тоа да е на училиште, работа, семејни обврски и слично, при што многу малку време останува за релаксирање. Без разлика колку и да се обидувате, тешко е да престанете да мислите на обврските коишто ги имате. Но, изгледа дека практикувањето одредено хоби може да ви помогне во ова. Всушност, тогаш можете да се посветите на нешто забавно и да го одморите мозокот. Се разбира, не можете да одберете какво било хоби. Напротив, ако не ви се допаѓа, тогаш нема ниту да имате позитивен ефект. Суштината е да најдете нешто во што ќе уживате. Еве неколку наши предлози.

1. Започнете со пишување

Честопати читањето книга и слушањето музика се споменуваат како интересни хобија коишто можете да ги практикувате за време на одморот. Но, доколку сакате да бидете малку повеќе креативни, тогаш започнете да пишувате. Не мора да бидете експерт, зашто сепак ова е само хоби. Најдоброто нешто во врска со ова е што е сосема бесплатно. Сѐ што ви треба се неколку листови хартија и пенкало (не практикувајте пишување на компјутер, зашто нема да го почувствувате истиот ефект на опуштање).

2. Посветете се на вашата градина

Поминувањето време во вашата градина може да биде многу релаксирачко. На пример, одберете и засадете цвеќиња, а потоа секојдневно посветувајте им внимание. Постојат многу активности поврзани со нив, додека пак и самите цвеќиња можат да ви дадат многу позитивни чувства. Нивното уредување бара креативно размислување, а исто така ќе имате и дополнителна физичка активност.

3. Посветете се на „направи сам“ проекти

Доколку не се пронајдовте во ниту една од претходните точки, а се сметате за креативна личност, тогаш ова е одличен предлог за вас. Посветете се на некои свои мали проекти преку коишто ќе ја изразите својата креативност. Почнете со помали чекори, а потоа ќе забележите како постојано ќе имате бура од идеи. На пример, најпрво можете да изработите кутија за накит или пак, да создадете ново парче облека. На овој начин ќе бидете фокусирани на задачата и ќе заборавите на другите проблеми, а на крај ќе бидете среќни што сте создале нешто ново и свое.

4. Пешачење

Одењето еден час дневно може да ви помогне да се ослободите од стресот. Оваа активност не одзема голем дел од денот, но одлично влијае на вашето здравје. Пешачењето може и да ве одведе на места на коишто никогаш досега не сте биле, подалеку од гужвите во вашиот град. Уште подобро би се чувствувале доколку во близина имате рид којшто можете да го посетите.

5. Шиење и плетење

Доколку сте од оние личности на коишто природата на работата им налага постојана физичка активност, тогаш вам ви е потребно хоби што бара помирна положба. Такви предлози се шиењето и плетењето. Овие работи не бараат големи инвестиции, но без сомнение бараат соодветни вештини. Доколку се сметате себеси за вешта личност, тогаш не двоумете се. Со овие активности ќе си создадете уникатни парчиња облека за вас и за вашите најмили, а дополнителна корист е што ќе заштедите голема сума пари потрошена на скапи парчиња облека.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Економист во изградба, а страстен обожавател на пишаниот збор уште откако знае за себе. Смета дека животот без домашно милениче не изгледа комплетен, а кафето со многу шеќер го смета за едно најубавите утрински задоволства.

Поврзани содржини

Остави коментар