3 сериозни причини да престанете да го користите вашиот смартфон навечер

3 сериозни причини да престанете да го користите вашиот смартфон навечер

Сите ние си ги сакаме смартфоните. Тие ни е се омиленото нешто кое го поседуваме и можеме да ги користиме за сè, од барање рецепти до разговарање со пријателите. Но можеби нема да ви се допадне фактот дека вашиот смартфон може да има лошо влијание на вашето здравје.

3-seriozni-prichini-zoshto-da-prestanete-da-go-koristete-vashiot-smartfon-navecher-kafepauza.mk

Дали имате слушнато за зрачење од телефон? Овде станува збор за сината светлина која ја емитува вашиот смартфон. Сината светлина е дел од целиот спектар на светлината, а ова значи дека секојдневно сме изложени на неа поради сонцето. Но, изложувањето на оваа светлина навечер, која се емитува од смартфони, лаптопи, таблети и сите ЛЕД екрани, може да биде штетно за вашиот вид. Таа исто така го намалува производството на хормонот мелатонин, а ова предизвикува проблеми во циклусот на спиење на телото.

Научниците ја потврдиле поврзаноста на смартфоните со овие здравствени проблеми и болести:

1. Рак

(1)3-seriozni-prichini-zoshto-da-prestanete-da-go-koristete-vashiot-smartfon-navecher-kafepauza.mk

Сината светлина влијае на вашиот сон и го зголемува ризикот од рак, особено на простата и дојката. Мелатонинот е природното оружје на телото против ракот. Сината светлина го намалува неговото производство, а со ова се создава совршена „почва“ за разни болести.

2. Несоница

(2)3-seriozni-prichini-zoshto-da-prestanete-da-go-koristete-vashiot-smartfon-navecher-kafepauza.mk

Како што спомнавме погоре, сината светлина влијае на нивото на мелатонин. Овој хормон ви е потребен за да имате квалитетен сон. Недостатокот од мелатонин предизвикува неправилен циклус на спиење и може да биде причина за следниве проблеми:

  • Дебелина
  • Депресија
  • Кардиоваскуларни проблеми
  • Проблеми со помнењето
  • Рано стареење
  • Бавна реакција

3. Проблеми со видот

(3)3-seriozni-prichini-zoshto-da-prestanete-da-go-koristite-vashiot-smartfon-navecher-kafepauza.mk

Сината светлина ја оштетува мрежницата на окото и предизвикува макуларна дегенерација и катаракта.

Научниците објаснуваат дека поради прекумерната употреба на смартфони, 35-годишни пациенти имаат проблеми кои обично се појавуваат кај постарите. Сепак, тие треба повеќе да истражуваат на оваа тема пред да тврдат нешто со сигурност.

Погледнете и што се случува со вашиот мозок кога навечер го проверувате смартфонот.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар