3 природни лекови против грчеви во нозете

3 природни лекови против грчеви во нозете

Дали и вие сте една од оние личности кои страдаат од ненадејно грчење на мускулите во нозете? Доколку оваа болка ве буди од сон и ви пречи во секојдневните активности, обидете се со следниве природни решенија за олеснување на болките во мускулите…

3 природни лекови против грчеви во нозете

1. Јадете храна која е богата со калиум

Еден од најчестите причинители на грчењето во мускулите е недостатокот на калиум во телото. За да ја вратите рамнотежата на овој клучен минерал јадете храна која е богата со оваа хранлива вредност, како бананите и компирите.

2. Движете се

До грчење во мускулите може да дојде и поради намалено движење, односно повеќечасовно седење или лежење во иста позиција. Најлогичниот одговор на овој проблем е физичката активност. Не заборавајте на оваа активност, ако ништо друго барем шетајте на воздух, а доколку сте постојано пред лаптоп станувајте на секои 20 минути, растегнете се и продолжете со работата.

3. Топли облози

Кога ќе ве фати грч, притиснете на средината од болното место и држете 15-тина секунди, опуштете го мускулот и повторете. Правете го ова сè додека болката не попушти. Секогаш можете да посегнете и по топли облози или топла бања која ќе ги опушти сите ваши мускули.

Совет: Доколку ништо од овие решенија не ви помага, можеби е време да се консултирате со доктор.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар