15 неочигледни знаци дека вашиот дом е чист

15 неочигледни знаци дека вашиот дом е чист

Типичната генералка се состои од бришење прашина, чистење на шпоретот, на бањата и на подот. Понекогаш обрнувате внимание и на помалите детали и ги чистите ламбите и радијаторите, но многу почесто ги заборавате и нивниот сјај исчезнува со текот на времето. Разгледајте ги овие 17 работи за да утврдите дали вашиот дом е навистина чист или не. Ако внимавате на овие ситници секој пат кога ќе чистите, ќе забележите огромно подобрување во изгледот на вашиот дом.

1. Површините во кујната ќе бидат како нови ако ги избришете со крпа веднаш по готвењето

15 неочигледни знаци дека вашиот дом е чист

2. Кујнските апарати треба да се чистат добро, така што дамките нема да останат на нив засекогаш

15 неочигледни знаци дека вашиот дом е чист

3. Сунѓерите треба да се заменуваат секоја недела и да бидат суви

15 неочигледни знаци дека вашиот дом е чист

4. Крпите и нараквиците треба да се менуваат еднаш неделно

15 неочигледни знаци дека вашиот дом е чист

5. Дното на тавите за пржење и на садовите за готвење секогаш ќе биде чисто ако ги измиете веднаш по употребата

15 неочигледни знаци дека вашиот дом е чист

6. Може да го избегнете лошиот мирис од корпата за ѓубре ако купите корпа со капак и ако ја миете секоја недела

15 неочигледни знаци дека вашиот дом е чист

7. Софата, фотелјите и перниците треба да се мијат најмалку 2 пати годишно

15 неочигледни знаци дека вашиот дом е чист

8. Кога бришете прашина, не заборавајте ги рачките, кваките и прекинувачите

15 неочигледни знаци дека вашиот дом е чист

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар