12 грешки што ги правите при туширањето што му штетат на вашето здравје

12 грешки што ги правите при туширањето што му штетат на вашето здравје

Според статистиката, поминуваме околу 1,5 години од животот во бањата, и околу 6 месеци во туширање. Ова не е изненадувачки бидејќи хигиената е важен дел од нашите животи. Но малкумина знаат дека правиме многу грешки во текот на туширањето кои можат да му наштетат на нашето здравје. Погледнете кои се најчестите.

1. Не се туширате после вежбање

12 грешки што ги правите при туширањето што му штетат на вашето здравје

Некои луѓе сметаат дека единствената причина за туширање после вежбање е миризбата. Но постои и друга причина – потењето го стимулира размножувањето на бактерии што може да предизвика осип. Па истуширајте се што е можно побрзо по вежбањето.

2. Ги бричите нозете пред да направите педикир

12 грешки што ги правите при туширањето што му штетат на вашето здравје

Немојте да ги бричете нозете пред да направите педикир. Можно е да добиете инфекција преку малите гребаници на вашите стапала.

3. Не се туширате со контраст

12 грешки што ги правите при туширањето што му штетат на вашето здравје

Пред да завршите со туширање, пуштете студена вода околу 30 секунди. Ова ќе ја зголеми вашата издржливост на стрес, ќе ви го зајакне имунитетот и функционира како антидепресив. Но имајте на ум дека овој контраст може да предизвика несоница пред спиење.

4. Секојдневно се туширате и ја миете косата

12 грешки што ги правите при туширањето што му штетат на вашето здравје

Луѓето кои имаат тенка и слаба коса не треба да ја мијат секој ден. Најдобро е да ја миете косата два пати неделно за влажноста на косата да остане во рамнотежа. Исто така не заборавајте дека пречестото туширање ја иритира и дехидрира кожата бидејќи водата ги отстранува и добрите бактерии. Ова ви го зголемува ризикот од кожни инфекции.

5. Ја завиткувате мократа коса во пешкир

12 грешки што ги правите при туширањето што му штетат на вашето здравје

Кога е влажна, косата е навистина ранлива и кршлива. За да го избегнете оштетувањето немојте да ја завиткувате косата во пешкир по туширање. Исто така, поради топлината што се создава, жлездите на главата се активираат повеќе, па косата може да изгледа повалкано.

6. Не го чистите тушот

12 грешки што ги правите при туширањето што му штетат на вашето здравје

Ако долго време го користите тушот сигурно имате забележано бел талог на него. Овој талог може да биде опасен по вашето здравје. Научниците откриле дека на тушевите можно е да има бактерии што предизвикуваат болести на белите дробови.

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар