11 употреби на рицинусово масло и 4 придобивки од негово мешање со сода бикрабона

11 употреби на рицинусово масло и 4 придобивки од негово мешање со сода бикрабона

Кога станува збор за настинки, осип, па некогаш и некоја посериозна болест, природните лекови почнаа сè почесто да се употребуваат. Една од најдобрите природни комбинации е рицинусовото масло и сода бикарбоната.

Придобивките од рицинусовото масло

(1)11-upotrebi-na-ricinusovo-maslo-kafepazua.mk

1. Уши: 6-8 капки рицинусово масло внесени орално, за 4 месеци може да го излечат тинитусот, симптом на инфекција на ушите.

2. Очи: Маслото е одличен лек за катаракта и подобрување на видот. Само ставете една капка во вашите очи пред спиење.

3. Усни и уста: Можете да ги третирате сувите усни со нанесување рицинусово масло на проблематичните делови.

4. Синуси и нос: Ставете рицинусово масло на вашиот стомак и рчењето во текот на ноќта ќе се намали, а за 2 недели може и целосно да исчезне.

5. Грб: Ослободете се од најчестите болки во грбот со масажа со рицинусово масло.

6. Гласни жици и врат: Ако имате суво и болно грло, нанесете малку рицинусово масло на вашиот врат за да ги ублажите симптомите.

7. Стапала и нозе: Од уморни зглобови, до испукани пети, рицинусовото масло е лек за сè.

8. Стомак: Ако имате дијареја консумирајте 2 капки рицинусово масло секој ден. Ако имате „гласен“ стомак, нанесете малку од маслото на стомачето и симптомите ќе исчезнат.

9. Алергии: Секој ден земајте 5 капки орално од маслото и ќе го спречите појавувањето на алергиите.

10. Зависност: Само 2 капки рицинусово масло на ден, во поголемиот број случај, може да ја намалат зависноста не само од алкохол, туку и од цигари и никотин.

11. Коса и кожа: Со само 5 масажи со рицинусово масло, вашите стрии ќе се намалат. Ако имате проблеми со опаѓање на косата, масирајте го скалпот со ова масло секојдневно.

Рицинусово масло и сода бикарбона

Оваа комбинација создава моќен природен лек кој може да помогне во неколку ситуации.

1. Убоди од инсекти

(2)11-upotrebi-na-ricinusovo-maslo-kafepazua.mk

Нанесете ја мешавината на местото кое ве чеша и веднаш ќе се ослободите од непријатното чувство.

2. Дамки на кожата

(3)11-upotrebi-na-ricinusovo-maslo-kafepazua.mk

Наместо креми што не прават ништо, нанесете од мешавината на вашите дамки, темни точки и белези и воодушевувајте им се на резултатите.

3. Габични инфекции

(4)11-upotrebi-na-ricinusovo-maslo-kafepazua.mk

Масирајте ги стапалата со оваа комбинација за да се ослободите од габичните инфекции.

4. Модринки

(5)11-upotrebi-na-ricinusovo-maslo-kafepazua.mk

За мали исекотини, модринки или изгорени места, нанесете од оваа смеса. Рицинусовото масло помага да се затвори раната, а сода бикарбоната се бори со нечистотијата и бактериите.

Погледнете ги и 7-те масла кои ќе го трансформираат вашиот изглед за 7 дена.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар