11 совети што ќе ви заштедат време и нерви

11 совети што ќе ви заштедат време и нерви

Ако сакате да го пронајдете сопственикот на изгубен ајфон или сакате вашата кредитна картичка да биде безбедна, постојат едноставни начини да го направите ова. Со малку труд може да заштедите време, па дури и да се чувствувате порелаксирано. Погледнете ги овие совети што ќе ви го олеснат секојдневието.

1. Пред да направите тетоважа, направете ја прво како позадина на вашиот телефон најмалку еден месец. Така ќе процените како ви изгледа таа со текот на времето.

11 совети што ќе ви заштедат време и нерви

2. Пронајдовте изгубен ајфон? Повлечете го екранот за отклучување со лозинка, притиснете „emergency“, а потоа опцијата „medical ID“. Ако сопственикот внел какви било информации, тиe ќе биде таму.

11 совети што ќе ви заштедат време и нерви

3. Повеќето современи микробранови печки имаат тивка функција што се активира држејќи го копчето за старт 3 секунди.

11 совети што ќе ви заштедат време и нерви

4. Ако веќе имате куче и планирате да земете уште едно, запознајте ги така што веднаш ќе ги прошетате заедно, првиот пат кога ќе се сретнат. Одвлекувањето на вниманието со прошетка ги спречува да бидат непријателски настроени и им дава време да се опуштат и да се приспособат преку забавни активности.

11 совети што ќе ви заштедат време и нерви

5. Ако престојувате во хотел и добиете повик од рецепција за да ви побараат информации за вашата картичка, исклучете и одете на рецепција за да се справите лично со тоа. Телефонскиот повик може да биде измама.

11 совети што ќе ви заштедат време и нерви

6. Ако готвите храна и не можете веднаш да го исчистите тенџерето, оставете го капакот на него. Така, ќе спречите да се исуши и следниот ден ќе го исчистите полесно.

11 совети што ќе ви заштедат време и нерви

7. Кога купувате босилек или друго растение, вие всушност купувате 5 или 6 растенија збиени заедно, групирани да се надживеат едни со други и да умрат. Поделете ги овие растенија во посебни садови за да имаат подобри шанси за опстанок (и ќе имате повеќе босилек).

11 совети што ќе ви заштедат време и нерви

8. Пред да ја бојадисате собата или куќата, пронајдете компанија или организација чие лого или реклама ви се допаѓа и пронајдете ги нивните „стандарди на брендот“. Тие веќе направиле истражување за тоа кои бои изгледаат добро заедно.

11 совети што ќе ви заштедат време и нерви

9. Оставете белешка со погрешен ПИН-код за вашата дебитна картичка во вашиот паричник.

11 совети што ќе ви заштедат време и нерви

10. Ако сте премногу срамежливи за да остварите контакт со очи, гледајте ја личноста во носот наместо во очите. Таа нема да забележи никаква разлика.

11 совети што ќе ви заштедат време и нерви

11. Откако ќе допрете лук, држете ги прстите на нож под вода за да се ослободите од мирисот.

11 совети што ќе ви заштедат време и нерви

Погледнете ги овие 10 домаќински трикови со коишто ќе направите старите работи да изгледаат како нови.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар