Запознајте ја Рузл, девојченце кое се успива цртајќи цртежи

Успивањето мало дете навечер, не е лесна задача. Сите родители користат различни трикови и обичаи за да го заспијат детето, но едно семејство од Бостон, користи еден невообичаен и многу сладок ритуал. Мајката Кејси Кери Браун, има блог каде што го прикажува одгледувањето на нејзината ќерка Рајли, со надимак Рузл. Таму објавува неодоливи фотографии од нејзиното 4-годишното девојче, кое буквално си црта цртежи за да се успие.

Запознајте ја Рузл, девојченце кое се успива цртајќи цртежи

Сè започнало една вечер кога Рузл, едноставно, не можела да заспие. Малку дремнала во школо, па не ѝ се спиело, но родителите се обидувале да ја натераат да остане во нејзината соба, за наскоро да заспие. Наместо да ѝ даде книга за да чита, нејзината мајка ѝ подала две мрсни боички и празен лист хартија. Откако си нацртала еден цртеж, Рузл заспала и така се родил новиот обичај за успивање.

Запознајте ја Рузл, девојченце кое се успива цртајќи цртежи

Како што цртањето цртежи ѝ станало редовна практика пред спиење на Рузл, исто така правењето фотографии од слатките сцени, ѝ станало навика на нејзината мајка.

Запознајте ја Рузл, девојченце кое се успива цртајќи цртежи

Се разбира, оваа ситуација бара малку повеќе расчистување отколку вообичаено.

„Кога ја проверувам навечер дали заспала, не можам само да ја свиткам во ќебето и да го изгаснам светлото. Најпрвин морам да го исчистам просторот за создавање на нејзината уметност. Внимателно ги оставам нејзините цртежи во близина на креветот, за да може да ги заврши кога ќе се разбуди, како што најчесто прави.“ – објаснува мајката

Запознајте ја Рузл, девојченце кое се успива цртајќи цртежи Запознајте ја Рузл, девојченце кое се успива цртајќи цртежи Запознајте ја Рузл, девојченце кое се успива цртајќи цртежи Запознајте ја Рузл, девојченце кое се успива цртајќи цртежи Запознајте ја Рузл, девојченце кое се успива цртајќи цртежи


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

Остави коментар