Запознајте го Ерос: Кучето кое доставува намирници на своите соседи

Запознајте го Ерос: Кучето кое доставува намирници на своите соседи

Жителите на Меделин, Колумбија секојдневно ги поздравува едно куче со неговата опашка носејќи кошница полна со намирници. Ерос е 8-годишно куче кое е обучено да ги доставува наминирниците кои луѓето ги порачуваат од локалниот мини маркет.

Запознајте го Ерос: Кучето кое доставува намирници на своите соседи

Кучето им помагало на локалните жители дури и пред пандемијата, а сега игра важна улога бидејќи им помага на неговото семејство и на жителите да држат растојание и да бидат безбедни.

Ерос веќе има запаметено имиња и локации на околу 5 лица низ градот. Кога ќе пристигне на вратата за благодарност тие му даваат храна и многу прегратки. Луѓето во кошницата што им ја носи освен храна, ќе најдат и потврда со која треба да ги платат наминирниците преку банкарски трансфер. Поради пандемијата и некои други кучиња започнале да го прават истото и носеле намирници за најблиските соседи кои се во самоизолација.

Запознајте го Ерос: Кучето кое доставува намирници на своите соседи

Запознајте го Ерос: Кучето кое доставува намирници на своите соседи

Прочитајте и за овој велосипедист кој пронашол бездомна мачка која решил да ја носи на патување низ светот.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар