Запловете низ вкусовите, аромите и боите на индонезискиот пловечки пазар

Запловете низ вкусовите, аромите и боите на индонезискиот пловечки пазар

Она што го прави овој пазар еден од поголемите на светот и сигурно еден од највпечатливите е големиот број на чамци набиени едни до други, преполни со овошја и зеленчуци. Таму жените од индонезиското село Лок Баитан ги продаваат своите производи.

Запловете низ вкусовите, аромите и боите на индонезискиот пловечки пазарСо нивната облека во живи бои, розова, портокалова или плава ја надополнуваат палетата на живописниот овошен пејзаж полн со банани, лајм, ананас, дињи и лубеници, манго, авокадо, кокос, гуава, како и други егзотични овошја.

Иако е само пазар, ова е спектакуларно и егзотично место кое веруваме дека вреди да се посети. Покрај пловечкиот пазар во Индонезија, постои сличен таков и во Тајланд и е редовна дестинација за многу туристи.

Запловете низ вкусовите, аромите и боите на индонезискиот пловечки пазар

Запловете низ вкусовите, аромите и боите на индонезискиот пловечки пазар

Запловете низ вкусовите, аромите и боите на индонезискиот пловечки пазар

Запловете низ вкусовите, аромите и боите на индонезискиот пловечки пазар

Запловете низ вкусовите, аромите и боите на индонезискиот пловечки пазар

Прочитајте и за овој град во кој наместо жичарница има лифт што го поврзува долниот со горниот град.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар