Заборавете на хартијата и панделките: Овој начин на завиткување подароци го полуде светот

Заборавете на хартијата и панделките: Овој начин на завиткување подароци го полуде светот

Јапонците се едноставно господари на разни вештини кои честопати нè оставаат без зборови. Една таква е Фурошики – традиционален јапонски метод за завиткување подароци со парче ткаенина. На овој начин, навистина можете да завиткате секаков вид и форма на подароци.

Потребна ви е парче ткаенина, шал или марама во форма на квадрат, а ефектот е уште подобар ако ткаенината има страни во различни бои. Покрај тоа, овој метод е исто така еколошки, бидејќи лицето на кое ќе го дадете подарокот може да ја користи ткаенината или шалот, додека хартијата и леплива лента ќе станат отпад.

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de TAPAM-TAPAM (@tapamtapam) el

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de @generosmassimples el

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de BORLICOCO & CO. (@borlicoco.co) el

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de www.sinplastico.com (@sinplastico) el

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de Madoune (@madounecreation) el

Погледнете како да направите килим.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар