Забавна мозочна гимнастика: 12 кул оптички илузии

Често знаеме да речеме: „Ќе поверувам кога ќе видам со свои очи“. Но, овие оптички илузии ќе ве доведат во состојба да се сомневате во она што го гледате, а некои ќе му дадат одличен тренинг на вашиот мозок. Кажете ни како ви оди со одгатнувањето преку коментари.

Забавна мозочна гимнастика: 12 кул оптички илузии

1. На која страна гледа коњот: кон нас или кон хоризонтот?

Забавна мозочна гимнастика: 12 кул оптички илузии

2. Овој човек е фатен на дело со љубовницата од страна на неговата сопруга. Можете ли да забележите од каде таа го набљудува?

Забавна мозочна гимнастика: 12 кул оптички илузии

3. Гледајте ја сликата и концентрирајте се на бојата на двете срциња. Ви изгледа како да се исти? Погледнете повторно.

Забавна мозочна гимнастика: 12 кул оптички илузии

4. Концентрирајте го вниманието на централно поставеното квадратче на горната страна (кафеаво) и на квадратчето поставено на истото место на страничната страна која е во сенка (жолто).

Забавна мозочна гимнастика: 12 кул оптички илузии

Сега погледнете повторно.


5. На која страна се врти човекот на анимацијата? Ве потсеќа ова на девојката која изгледа како да се врти во двете насоки?

Забавна мозочна гимнастика: 12 кул оптички илузии

6. Кое парче е поголемо, жолтото или црвеното?

Забавна мозочна гимнастика: 12 кул оптички илузии

7. Погледнете ја сликата од лево. Изгледа како патка да има фатено човек во својот клун. Сега погледнете ја истата слика превртена наопаку. Што гледате?

Забавна мозочна гимнастика: 12 кул оптички илузии

8. Колку луѓе гледате на сликата?

Забавна мозочна гимнастика: 12 кул оптички илузии

9. Изгледа како девојката од левата страна да е превисока за таванот во оваа просторија.

Забавна мозочна гимнастика: 12 кул оптички илузии

Но, сега работите изгледаат поинаку.

Забавна мозочна гимнастика: 12 кул оптички илузии

10. Пронајдете го животното во овој пејзаж.

Забавна мозочна гимнастика: 12 кул оптички илузии

11. Оваа слика има 6 намерни визуелни грешки. Можете да ги пронајдете?

Забавна мозочна гимнастика: 12 кул оптички илузии

12. Гледајте во знакот „x“ и доближувајте се со носот точно кон него. Апчето ќе влезе право во устата на коњот. Напомена: треба сосема да се залепите за екранот за да го забележите ефектот.

Ги чекаме одговорите на илузиите за кои недостасува решението. Успеавте ли да видите сè што е скриено во нив?

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

 1. рибичка Reply

  ова последново.. не оди !!

 2. Ne e bitno koj Reply

  odi , be !
  😀

 3. :) Reply

  За последново не мора да се доближуваме до екранот, можи со вкрстување на очите или со задлабочување во сликата 🙂

Остави коментар