Внимавајте! Тоа што најчесто го гледате, тоа и најмногу го јадете

Внимавајте! Тоа што најчесто го гледате, тоа и најмногу го јадете

Научниците ја докажаа врската помеѓу достапноста на одредени видови храна и ризикот од зголемена тежина.

Внимавајте! Тоа што најчесто го гледате, тоа и најмногу го јадете

Ако ја декорирате вашата кујна со фотографии или со слики со храна, имајте предвид дека тоа може да влијае на вашата телесна тежина. Истото важи и ако ставите одредени видови храна на видливо место, како што се: сад со овошје, корпа со зеленчук или тегла со житарици.

Научниците ја докажаа врската помеѓу достапноста на одредени видови храна и ризикот од зголемена тежина. Тие користеле фотографии направени во кујните на 200 домаќинства и откриле дека луѓето што имаат овошје и зеленчук на полиците во просек имаат шест килограми помалку, а оние што имаат житни култури за појадок во просек имаат девет килограми повеќе.

Најголема телесна тежина (во просек 11-12 килограми) е забележана кај жените во чиишто кујни биле фотографирани газирани сокови.

Интересно е да дознаете и која е поврзаноста на појадокот со слабеење: Вистината зад овој мит што конечно ќе ви даде мир.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар