Виетнамски мудрости кои ќе ве натераат да се замислите за важните нешта во животот

Одвреме-навреме налетуваме на мисли кои имаат моќ да нè погодат директно во срцето и да нè натераат да се замислиме за животот. Токму тоа го прават и овие 20 виетнамски мудрости кои откако ќе ги прочитате, веднаш ќе почнете да размислувате за вашите приоритети.

Виетнамски мудрости кои ќе ве натераат да се замислите за важните нешта во животот

„Подобро е да бидете слепи со очите, отколку со умот.“

„Повеќе вреди да живеете и најбеден живот со своето семејство, отколку да живеете сами во изобилство.“

„Добриот карактер вреди повеќе од најубавото лице.“

„Сè додека човекот ја има својата глава на рамена, ништо не е изгубено.“

„Жената без маж е како брод без едра, а детето без татко е како раскрсница без патоказ.“

„Тревата е секогаш позелена на другата страна од ридот.“

„Иако бојата на златото е жолта, од неа често човековата душа поцрнува.“

„Мечот има само две острици, а јазикот ги има стотина.“

„На лажливецот не му се верува ни кога ја зборува вистината.“

„Малата пукнатина ќе потоне и голем брод.“

(2) Виетнамски мудрости кои ќе ве натераат да се замислите за важните нешта во животот

„Злобата секогаш се наградува со злобност.“

„Доволно е само да се обратите на доктор и тој веднаш ќе ви пронајде болест.“

„Ни целото знаење на мудреците не вреди толку колку мудроста на еден народ.“

„Лошиот компромис е подобар од добро судење.“

„Правењето добро е исто толку тешко како да се качувате на карпа, а правењето лошо е исто толку лесно како да се симнувате од карпа.“

„Човечкиот отров е исто толку отровен како десетици змии.“

„Чистата рака нема потреба од миење.“

„Будалата понекогаш може и на мудриот да му даде совет.“

„Добриот почеток е половина од битката.“

„По невремето доаѓа сонце.“


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар