„Верувам дека можам да летам“

„Верувам дека можам да летам“

Себастијан Монтац Росет и неговата екипа се самопрогласени пионери во одење по лента поставена во височина во комбинација со качување по карпи и скокање од нив. За разлика од одењето по јаже, одењето по лента е многу потешко бидејќи таа секогаш се поставува полабаво и е поподложна на ветер и мала промена на тежината.

„Верувам дека можам да летам“

Падови се случуваат често, па токму затоа, оние кои го прават ова се поврзани со сајли директно на лентата, нешто слично како алпинистите. Сепак постојат и храбри момци кои не сакаат да ги почитуваат овие безбедносни правила, па истото го прават слободно, само со мало падобранче на нивниот грб.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар