Вака луѓето ја замислувале 2021 година пред 100 години: За овие 5 работи биле во право

Вака луѓето ја замислувале 2021 година пред 100 години: За овие 5 работи биле во право

Луѓето кои живееле пред сто години ги преживеале Првата светска војна и шпанскиот грип во 1918 година и биле сведоци на технолошката револуција. Електричната енергија, комерцијалното воздухопловство, радиото и многу други иновации биле нови. Па, како тие замислувале дека овие работи ќе го трансформираат нивниот свет?

Вака луѓето ја замислувале 2021 година пред 100 години: За овие 5 работи биле во право

Весниците од 1921 година биле полни со предвидувања. Некои од нив биле точни, а некои биле многу погрешни. Во продолжение ќе откриете кои предвидувања од 1921 година се исполнија:

1. Ќе бидеме господари на температурата

Чарлс Штајнмез, електроинженер познат како „Волшебникот од Шенектадија“, напишал дело кое во тоа време било многу популарно и во кое зборувал за револуцијата во домовите.

„Кога греењето ќе биде електрично, а јас сакам 21 °С во мојот дом, ќе го поставам термостатот на 70 и температурата нема да се искачи над таа точка. Оваа температура ќе се одржува рамномерно, без оглед на времето надвор. Ова ќе важи и за топлите денови кога температурата надвор може да биде 32 °С или 37 °С. Истите електрични уреди ќе го изладат воздухот. Уште поважно, ќе ја одржуваат и влажноста.“

2. Куќата ќе биде центар на забавата

Се чини дека Штајнмез бил подготвен за Нетфликс. Еве што замислил:

„Нема да биде потребно да се оди во пригушена, слабо проветрена сала за музички концерт. Ние едноставно го приклучуваме уредот и можеме да го донесеме концертот во нашите домови. Музиката ќе се снабдува од централната станица и ќе им се дистрибуира на претплатниците преку жица, исто како што денес ја имаме нашата телефонска услуга. Можеби ова е можно преку безжична врска, а домот треба да биде опремен со радиоприемник. Со подобрувањето на овој аранжман, може да слушнеме големи оперски ѕвезди како пеат во европските метрополи додека седиме во дома.“

3. Електричната енергија ги движи нашите тркала

Штајнмез ја видел иднината на електричниот транспорт, но ние сè уште се трудиме да ја стигнеме. Може да се каже дека сонувал за автомобилите и електричните скутери на Тесла и за решение за складирање што сè уште не сме го усвоиле.

„Најважната цел на подрумот денес е задоволително место за складирање печки, снабдување со јаглен и пепел. Со електрична опрема во домот, овие две намени, како и многу други од помало значење, се елиминираат. Па, каква конверзија можеме да му дадеме на овој простор? Со идните електрични подобрувања, ќе има промена во нашиот транспортен систем. Ќе има повеќе електрични автомобили и ќе се развиваат електрични велосипеди и трицикли. Поради нивната едноставност и ниска цена, тие ќе бидат достапни речиси за сите. Нашите подруми ќе бидат место за нивно чување.“

4. Книгите ќе ни читаат

Во август 1921 година, „Мајами Њуз“ имаше колумна на Мозес Фолсом со наслов „Сто години од сега“. Во своите предвидувања, тој го опиша она што во суштина е аудиокнига.

„До 2021 година, фонографскиот принцип може да стане практично непогрешлив и најдобрите книги ќе бидат репродуцирани во записите за употреба во многу различни стилови на говорни машини. Точните тонови на говорниците при изговарањето на зборовите на драматургот, поетот, учителот, филозофот и романсиерот ќе се пуштаат во библиотеката или во салонот на секој дом. Исто така, точните тонови на пејачот ќе бидат репродуцирани на плочите за да траат долго откако гласот на пејачот ќе биде замолчен во сон што не знае за будност.“

5. Побрзо, посветло, подобро!

Истиот колумнист на „Мајами њуз“ даде неколку големи предвидувања, од кои некои се остварија, а некои од нив, како што е еколошкото производство, сè уште не се остварија.

„Подвижни тротоари и лифтови ќе може да се најдат во густо населени градови, а цевките може да ги поврзат градовите и луѓето да патуваат во нив со брзина што ги заслепува сетилата. Фотографијата во боја ќе биде факт и огромно подобрување во филмските слики. Плимата и осеката може да се користат за напојување, а сончевите зраци за топлина и енергија.“

Прочитајте какви изненадувањата нè очекуваат во 2021 година.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар