Сте знаеле ли дека…

Сте знаеле ли дека…

Светот на животните е многу интересен и разновиден. Секое животно си има свои специфики и карактеристики, а дел од нив ќе ги дознаете токму преку овие факти и занимливости.
Сте знаеле ли дека...1. Мечката има 42 заба.
2.
Окото на нојот е поголемо од неговиот мозок.
3.
Крвта на ракот е безбојна, но кога ќе биде изложена на кислород таа постанува сина.
4.
Најдолгиот регистриран лет на кокошка траел 13 секунди.
5.
Мачките имаат по 32 мускули во секое уво.
6.
Златната рипка ги гледа инфрацрвените и ултравиолетовите зраци.
7.
Коалите поминуваат 18 часа од денот во спиење.
8.
Жирафите можат сами да си ги чистат ушите, со својот долг јазик (над 50 сантиметри).
9.
Млекото од камила не се потквасува.
10.
Слонот спие само 4-5 саати во период од 24 часа.
11.
Жабите не можат да голтаат со отворени очи.
12.
Срцето на колибри чука повеќе од 1.000 пати во минута.
13. Крокодилот не може да го мрда јазикот.
14.
Физички е невозможно свињите да погледнат нагоре.
15. Белите мачки со сини очи се најчесто глуви.
16.
Мачките можат да скокнат 7 пати повисоко, отколку што им е долга опашката.
17.
Само женските комарци касаат.
18.
Во Индија живеат повеќе од 200 милиони крави.
19.
Фламингосите можат да ги свиткаат колената обратно.
20.
Скорпиите светат на ултравиолетова светлина.
21.
Животниот век на една верверица е 9 години.
22.
Жирафата може подолго да издржи без вода од камилата.
23.
Во светот има повеќе кокошки отколку луѓе.
24.
Игуаната може да издржи 28 минути под вода.
25. Во просек кокошките несат по 228 јајца годишно.
26.
Животниот век на една мува е помеѓу 10 и 25 дена.
27.
Делфините можат да достигнат брзина и од 60 километри на час.
28.
Змиите се имуни на сите познати болести.
29.
Африканскиот слон има само 4 заба.
30.
Гепардот може да достигне брзина од 114 километри на час.
31.
Мачката ги користи своите мустаќи за да процени дали некаде може да ја собере.
32.
Полжавот може да спие 3 години.
33.
Јазикот на камелеонот е два пати поголем од должината на неговото тело.
34.
Китовите можат да пливаат наназад.
35.
Биковите можат да трчаат побрзо по угорница отколку по удолница.
36.
Забите на ајкулата се буквално цврсти како челик.
37.
Штурците имаат бела крв.
38.
Коските на гулабот тежат помалку од неговите пердуви.
39.
Пингвините се единствените птици кои не можат да летаат, но можат да пливаат.
40.
Фламингосите можат да живеат повеќе од 80 години.
41.
Полот на коњите може да се определи по нивните заби. Машките имаат 40, а женските 36.
42.
Пандите поминуваат 12 часа дневно јадејќи бамбуси.
43.
Потребни се 4 часа за да се свари јајце од ној.
44.
Повеќето птици дневно јадат, двојно повеќе отколку што тежат.
45.
Змиите не можат да трепкаат.
46.
Елените не јадат сено.
47. Кожата на нилскиот коњ е дебела 3,8 сантиметри.
48.
Мравките можат да подигнат тежина 50 пати потешка од нив.
49. Лавовите јадат еднаш во 3-4 дена.
50.
Пчелите имаат 4 крилја.


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

  1. dac Reply

    Kako toa muvite ziveat 10 do 25 dena koga na sred zima za vodici doma, vo kucata na selo ozivuvaat muvi so precnik 1 cm vednas stom se zapali ognot???? A?

  2. asdfghj Reply

    za polot na konjite…mozes samo da poglednes megju noze mesto da se macis da brois zabi 😀

Остави коментар