Што сè им било забрането на жените во последниве 100 години?

Што сè им било забрането на жените во последниве 100 години?

Гејл Колинс, колумнистка во „Њујорк Тајмс“, во една своја неодамнешна колумна се присетила на времето кога единствен начин жените во САД да добијат кредитна картичка, бил мажот да се потпише како нејзин сопственик. Чудното во оваа информација е тоа што станува збор за 70-тите години на минатиот век.Што се им било забрането на жените во последниве 100 годиниОваа колумна поттикнала една новинарка од „Huffington Post“ да истражи што сè им било забрането на жените пред 100 години во САД. Некои од случаите содржат примери и од нашето поднебје.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар