Што ќе се случи кога кралицата Елизабета II ќе почине?

Што ќе се случи кога кралицата Елизабета II ќе почине?

За многумина од нас, единствениот британски монарх што го познаваме е кралицата Елизабета Втора. Иако е морбидна тема, сепак неизбежно е прашањето: Што ќе се случи кога таа ќе почине?

(6) Shto kje se sluchi dokolku kralicata Elizabera II pochine

Многу е покомплицирано од што можеме да замислиме

Владеењето на кралицата Елизабета почнало да се оформува во 1951 година. Ако сте ја гледале ТВ серијата „Круна“ (The Crown) на Нетфликс, тогаш сигурно веќе знаете дека кралицата била однапред подготвена да го наследи својот татко по неговата смрт.

Всушност, додека била на турнеја во Канада, нејзиниот приватен секретар подготвил и декларација за нејзиното возвишување, во случај тој да почине додека таа е на пат.

Нејзиното крунисување се одржало една година по смртта на нејзиниот татко

Според кралската традиција, големите промени во семејството, како крунисувањето, треба да бидат одложени за пристоен временски период по смртта на монарх. За нејзиното крунисување биле потребни 14 месеци и тоа било првото британско крунисување кое се пренесувало во живо.

Владеењето на кралицата се протега низ поголемиот дел од нашиот живот. Па, малку е чудно кога ќе помислиме дека таа е првата која нè воведе во ерата на јавно прикажаните кралски церемонии.

Кодот за нејзината смрт е наречен „Операција лондонски мост“

Овој план првично бил направен во 1960 година и се ажурира често. Всушност и кралицата имала удел во овој план, правејќи клучни одлуки.

Постои процедура доколку таа почине додека е на пат

Доколку кралицата почине на место кое не е Бакингемската палата, мора под итно да биде вратена назад. Но, постои специјален исклучок, а тоа е доколку почине во Шкотска, бидејќи тоа е нејзиното место на раѓање.

Замокот Балморал има свои правила

Балморал е замок во Шкотска каде што таа поминувала една четвртина од годината. Доколку почине во Шкотска, ќе биде изведен шкотски ритуал во кралскиот дом во Единбург, а потоа ќе биде вратена во Бакингемската палата со кралски воз.

(2) Shto kje se sluchi dokolku kralicata Elizabera II pochine

Премиерот ќе дознае од Приватниот секретар на кралицата

Државните службеници со користење на фразата „Лондонскиот мост падна“, ќе ги информираат сите земји и нации во Велика Британија за нејзината смрт. Владата во Велика Британија официјално ќе носи црна облека, претставувајќи го своето жалење.

За жал, медиумските извори веќе ги имаат насловите за нејзината смрт

Во новинарството е стандардна пракса да постојат веќе подготвени некролози и меморијали за одредени луѓе од високата класа. Бидејќи кралицата е една од најпрестижните луѓе во светот, сигурно нема да им биде потребно многу време да објават подготвени статии.

24 часа по нејзината смрт, принцот Чарлс ќе биде крунисан

Ден по нејзината смрт, Чарлс ќе биде официјално крунисан како крал Чарлс Трети. Потоа, телото на кралицата ќе биде преместено во Вестминстерската палата, придружувана од воена парада. Периодот на жалење ќе трае 10 дена.

За крунисувањето на Чарлс ќе биде потребно некое време

Неговото вознесение на престолот ќе биде второто британско монархиско емитување во живо, во кралската историја. Неговото крунисување, за разлика од тоа на кралицата, најверојатно ќе се случи само неколку месеца по смртта на кралицата.

Чарлс ќе биде значително постар од неговата мајка за време на нејзиното вознесение

За разлика од кралицата која била крунисана на 25-годишна возраст, тој ќе биде многу постар. Принцот, кој сега е во неговите 70-ти, ќе биде најмалку 45 години постар од неговата мајка кога била вознесена.

Неговото кралско име можеби нема да биде Чaрлс

За разлика од кралицата Елизабета, тој можеби нема да го користи своето име. Претходните два крала, чие име било Чарлс, немаат добра историја: Едниот бил обезглавен, а другиот живеел „промискуитетен начин на живот“. Било најавено дека можеби ќе го преземе името Џорџ Седми.

Камила најверојатно ќе биде назначена за кралица

Кога Чарлс и Камила стапиле во брак во 2005 година, палата одлучила кога Чарлс ќе стане крал, на Камила да ѝ се обраќаат со „принцеза-консорт“. Како и да е, некои сметаат дека ќе биде крунисана кралица Камила, бидејќи технички веќе била принцезата од Велс.

(4) Shto kje se sluchi dokolku kralicata Elizabera II pochine

Телото на кралицата ќе остане 4 дена во Вестминистер

Бидејќи многу луѓе ќе сакаат да ја искажат својата почит, опатијата ќе биде отворена 23 часа на ден. Јавноста ќе има 4 дена да ја искаже својата почит.

Нејзиниот погреб ќе биде национален настан

Ова значи дека во поголемиот дел од Британија ќе биде неработен ден, и ќе биде прогласен ден на жалост. Со други зборови, сè ќе биде затворено, од маркети до продавници.

Само мал дел влезници ќе бидат испечатени за одредени церемонии

Отприлика 10.000 влезници ќе бидат достапни за нејзиниот погреб и за прогласувањето на кралот. Владата ќе биде одговорна за сигурноста, транспортот и војската и полицијата која ќе ја придружува.

Принцот Чарлс ќе се обрати на светот

Голема е веројатноста Чарлс да се обрати јавно за време на смртта на кралицата, или по неговото крунисување. Говорот ќе биде емитуван низ целиот свет.

Владата ќе има процедура која ќе мора да ја следи

Неколку часа по смртта на кралицата, членовите од парламентот ќе дадат заклетви на верност за новиот крал. Двата престола ќе бидат заменети со стол, на кој ќе биде поставена перница со круна.

Кралот Чарлс ќе направи турнеја

По крунисувањето, тој ќе направи турнеја во Британија. Ова ќе му овозможи да присуствува на најразлични служби за неговата мајка и да ги запознае членовите од владата, како и народот.

Ќе треба време за погребот да се организира

Всушност, нејзиниот погреб нема да се одржи до 9-от ден по нејзината смрт. Неколку традиции ќе бидат проследени, вклучувајќи го и изнесувањето на кралскиот накит во јавност.

Постојат повеќе традиции кои следат по погребот

Телото на кралицата ќе биде однесено во замокот Виндзор и ќе биде сместено во кралскиот гроб. Чарлс церемонијално ќе приложи црвена земја врз ковчегот.

Дури и Биг Бен ќе учествува

Од почит, на часовникот ќе биде поставен кожен нотес со цел да го стиши ѕвоното. По ударот на 9 часот по полноќ, кожниот нотес ќе го придуши ѕвонењето.

Кралицата веќе создаде историја

Голема е веројатноста дека нејзината смрт нема да влијае на рекордот за должината на нејзиното владеење. Таа е британски монарх што најдолго живеел и владеел на сите времиња досега.

Погледнете ги и овие фотографии од животот на кралицата Елизабета II кои го покажуваат создавањето на модерната историја.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент по Македонски јазик и книжевност. Кога не пишува - чита, и обратно. Сигмунд Фројд, нејзините миленичиња, цртани, Фреди Меркјури, стари предмети и Мото ГП.

Поврзани содржини

Остави коментар