Разочарувачко сознание: Кога жените престануваат да изгледаат младо?

Разочарувачко сознание: Кога жените престануваат да изгледаат младо?

Индустријата за подмладување е еден од најисплатливите бизниси на денешницата. Се проценува дека во 2021 година, производството на лосиони, серуми и додатоци во исхраната кои ветуваат побавно стареење ќе вреди повеќе од 216 милијарди долари. Но, што ако ви кажеме дека и покрај сиот труд, сепак постои одредена возраст кога жените едноставно престануваат да изгледаат младо?

Разочарувачко сознание: Кога жените престануваат да изгледаат младо?

20-тите години се најбезгрижниот период од животот. Кожата ви е еластична, очите ви блескаат, дигестијата е на ваша страна, а мамурлаците не се толку страшни. За жал, сѐ што е добро, кратко трае. Се чини дека жените почнуваат да изгледаат старо на нивниот 30-ти роденден.

Според неодамнешните истражувања, оваа година Британците ја сметаат за „крај на младоста“. Додека многумина ќе одбијат да поверуваат дека во 30-тите, па дури и во 40-тите години важат за „средовечни“ луѓе, средовечноста навистина почнува во средните 30-ти години.

Ако сакате да се утешите, можете слободно да го земете предвид податокот дека во речникот на Оксфорд стои дека средни години се оние помеѓу 45 и 65 години од животот.

Доколку не сте подготвени да го прифатите ова сознание, можеби ќе ви се допаднат следниве чудни методи против стареење од минатото.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Писателот во нејзината глава вели: Дај ми англиска книжевност. Дај ми урбан апсурд и егзистенцијализам. Дај ми мистерии за човечката психа. Дај ми театар и џез како терапија.

Поврзани содржини

Остави коментар