Првиот човек со Даунов синдром кој ја заврши трката во триатлонот Ајронмен

Првиот човек со Даунов синдром кој ја заврши трката во триатлонот Ајронмен

Американецот Крис Никич е првата личност со Даунов синдром што успешно ја заврши екстремната трка во триатлон Ајронмен. Тоа значи дека тој пливал четири километри, возел велосипед на 180 километри и истрчал маратон во должина од 42 километри. Сето ова без прекини во рок од 16 часа, 46 минути и 9 секунди. Неговото достигнување, достапно за само неколкумина, ќе биде запишано во Гинисовата книга на рекорди.

Првиот човек со Даунов синдром кој ја заврши трката во триатлонот Ајронмен

Животот на Крис Никич од Флорида отсекогаш бил полн со пречки. На пет месеци, тој имал операција на срцето. Започнал да оди на четири години, почнал да јаде цврста храна на пет години и на 17 години морал да направи четири операции на увото. Но, Крис никогаш не се предавал!

Тој вели дека ја постигнал својата цел и сака да биде подобар секој ден. Сега тој сака да им помогне на другите луѓе со Даунов синдром со собирање пари. Тој ја освои својата прва трка во Ајронмен во саботата, 7 ноември, во Панама Сити. Тој научил да работи понапорно и тоа му помогнало да се подготви за Ајронмен. Тој не ја користи неговата состојба како изговор, а татко му секогаш го поддржувал и му велел да не се откажува од неговите соништа.

Тој има истрчано шест триатлони и еден олимписки маратон. Започнал со триатлон на 16-годишна возраст, но изгубил две години поради операција на увото. Тој тренира четири часа на ден од својата девет година. По секоја трка, тој ги гушка навивачите покрај патеката, ривалските тркачи и неговото семејство.

Прочитајте и за овие 4 млади луѓе со аутизам кои никој не сакаше да ги вработи отворија бар во Атина.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар