Прекрасното бело село во Шпанија

Олвера е прекрасно мало село лоцирано во срцето на планините Кадиз во Шпанија. Самиот град претставува своевиден споменик, поради специфичноста на градбата и белата боја на куќите, како и нагорните улички кои водат кон импресивниот замок и црквата на врвот од ритчето.

Прекрасното бело село во Шпанија

Ридовите околу селцето се преполни со плантажи на маслинки, од кои се произведува најдоброто маслиново масло во Андалузија. Се верува дека селото, своето име го добило токму поради големиот број дрва во неговата околина. Во Олвера живеат околу 8,5 илјади жители.

Прекрасното бело село во ШпанијаПрекрасното бело село во ШпанијаПрекрасното бело село во ШпанијаПрекрасното бело село во ШпанијаПрекрасното бело село во ШпанијаПрекрасното бело село во ШпанијаПрекрасното бело село во ШпанијаПрекрасното бело село во Шпанија

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар