Прекрасни глечери, тиркизни езера и водопади: Добредојдовте во норвешкото кралство на природата!

Прекрасни глечери, тиркизни езера и водопади: Добредојдовте во норвешкото кралство на природата!

Само една фотографија беше доволна за да се вљубиме во норвешкото село Стрин. Сместено на југот на Норвешка во лавиринт од острови, полуострови, заливи, реки и национални паркови, изгледа како совршено место за зимски одмор – и навистина е така.

Прекрасни глечери, тиркизни езера и водопади: Добредојдовте во норвешкото кралство на природата!

Составена од неколку мали села, оваа општина има свој центар во истоименото село Стрин и главниот начин на заработка тука е добитокот, одгледувањето овошје и зеленчук, шумарството и, секако, туризмот. Реката Стринелва тече низ селото создавајќи прекрасни воздушни сцени. Името Стрин потекнува од името „силен извор“ и ако барем виртуелно прошетате низ местото, ќе разберете зошто.

Прекрасни глечери, тиркизни езера и водопади: Добредојдовте во норвешкото кралство на природата!

Пејзажот го одзема здивот: моќните глечери и планините се рефлектираат во водата, а таму се наоѓа и водопадот Рамнефејелсфосен, кој е еден од најголемите водопади во светот. Се состои од четири меѓусебно поврзани водопади, од кои највисокиот е 405 метри и заедно формираат еден голем водопад од дури 818 метри. Исто така, Стрин може да се пофали со најголемата шума со липа во Северна Европа и блискиот Национален парк „Јостедалсбрин“ го има еден од најголемите глечери во Европа, величествениот Јостедал. Само глечерите привлекуваат речиси половина милион туристи годишно. На патот кон него можете да видите неверојатни сцени, како вагони кои ги влечат коњите над стариот мост, додека под него дивата река внесува страв во коските.

Прекрасни глечери, тиркизни езера и водопади: Добредојдовте во норвешкото кралство на природата!

Се разбира, оваа област е исклучително популарна меѓу љубителите на скијањето, особено во лето кога природата е посочувствителна и дозволува скијање на сонце и во вистински зимски услови. Летниот ски-центар Стрин се наоѓа на 1.065 метри надморска височина и е еден од најпопуларните скијачки центри во Северна Европа. Покрај тоа, ски-центарот е дел од патеката Гамле Стринефјелсвеген. Изграден е кон крајот на 19-тиот век и денес се смета за ремек-дело на инженерството и изградбата на патишта. Патниците го обожаваат затоа што минувајќи низ него, можете да ги фатите најубавите делови од норвешката природа.

Немојте да мислите дека кога велат Стрин е село, тука нема многу работи. Ова е село со норвешки стандард, така што поминувајќи низ улиците на повеќе населени места лесно можете да помислите дека сте во градот. Постојат продавници, кафулиња, ресторани, музеи, хотели.

Но, немојте да се изненадите кога ќе видите кози или овци како удобно дремат среде прометниот пат помеѓу моќните планини и широките реки. Тие се таму во нивната секојдневна прошетка, а вие сте само гостин.

Прекрасни глечери, тиркизни езера и водопади: Добредојдовте во норвешкото кралство на природата!

Прекрасни глечери, тиркизни езера и водопади: Добредојдовте во норвешкото кралство на природата!

Прекрасни глечери, тиркизни езера и водопади: Добредојдовте во норвешкото кралство на природата!

Прекрасни глечери, тиркизни езера и водопади: Добредојдовте во норвешкото кралство на природата!

Прекрасни глечери, тиркизни езера и водопади: Добредојдовте во норвешкото кралство на природата!

Прекрасни глечери, тиркизни езера и водопади: Добредојдовте во норвешкото кралство на природата!

Прочитајте за овој град на лимоните во Франција за кој многу туристи никогаш немаaт слушнато.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар