Град на лимоните во Франција за кој многу туристи никогаш немаат слушнало

Град на лимоните во Франција за кој многу туристи никогаш немаaт слушнало

Во близина на границата со Италија, лежи шармантен град со разнобојни згради и прекрасни плажи наречен Ментон. Ментон е еден од градовите во Франција кои имаат најмногу сончеви денови во годината. Уште во средината на 19 век, него го душкаа богати руски и англиски аристократи кои доаѓаа за одмор и терапија. Се верувало дека пријатната клима им одговара на пациентите кои страдаат од туберкулоза. Бидејќи доаѓале подолг период, богатите граделе и свои вили.

Град на лимоните во Франција за кој многу туристи никогаш немаaт слушнало

Денес, градот е полн со прекрасни вили и бујни медитерански градини. На пример, Jardin Serre de la Madone зафаќа дури шест хектари и е позната по ретките и егзотични растенија од целиот свет, и за наша среќа, тој е отворен за јавноста. Можеби звучи чудно, но така е: тие што одеа таму, често и умираа таму. Така, дури и градските гробишта се одраз на луксузот во кој уживале за време на нивниот живот. На ридот над градот има гробишта со впечатлив изглед, со многу убави мавзолеи. Вреди да се погледне, ако не на гробиштата, тогаш градот кој се протега оттаму како на дланка.

Лимонот е хит во Ментон, до степен што тие имаат и посебна форма на украсување јадења со лимони, а фестивалот, кој се одржува во средината на февруари, е целосно инспириран од лимонот. Тоа произлезе од потребата на жителите, а особено на оние вработени во туризам, да донесат малку живот во градот по долгиот досаден јануари. За време на фестивалот има секакви скулптури низ градот во форма на лимон. Сцените се навистина неверојатни, па ако веќе планирате да заминете, би било штета да го пропуштите овој необичен настан. Секоја година има своја тема, а досега најпопуларни беа Боливуд, Патување низ светот за 80 дена, француски региони, големи цивилизации, Дизниленд, Пинокио, Астерикс, хороскопски знаци. Исто така, беше посетен од англиската кралица Викторија во 1882 година.

Град на лимоните во Франција за кој многу туристи никогаш немаaт слушнало

Кралицата Викторија го рекламираше меѓу британската придружба, па самиот Винстон Черчил подоцна го овековечи во неговите слики (ако не знаевте, тој фотографираше во слободно време, а неговите фотографии денес тежат неколку стотици илјади фунти), а Шон Конери го избра да снима сцени во филм.

Само десет проценти од локалното население сè уште зборува на својот јазик. Тој се нарекува ментонаск и е посебен дијалект што се учи во училиштата. Францускиот е сепак главниот јазик, а ментонаскот се користи во руралните области и селата околу градот. Без оглед на кој јазик ќе зборуваат, француските и светските медиуми со задоволство ќе го наречат Ментон со прекарот „бисер на Франција“. Официјалниот туристички слоган на Ментон е „Мојот град е градина“ – зарем тоа не е доволно за да сакате да се телепортирате?

Град на лимоните во Франција за кој многу туристи никогаш немаaт слушнало

Град на лимоните во Франција за кој многу туристи никогаш немаaт слушнало

Град на лимоните во Франција за кој многу туристи никогаш немаaт слушнало

Град на лимоните во Франција за кој многу туристи никогаш немаaт слушнало

Град на лимоните во Франција за кој многу туристи никогаш немаaт слушнало

Град на лимоните во Франција за кој многу туристи никогаш немаaт слушнало

Прочитајте колку скали има до врвот на овие популарни споменици.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар