Колку скали има до врвот на овие популарни споменици?

Колку скали има до врвот на овие популарни споменици?

Колку скали има до врвот на овие популарни споменици? Што мислите?

Колку скали има до врвот на овие популарни споменици?

Ајфелова кула, Франција

Можете да стигнете до врвот на Ајфеловата кула со лифт, а туристите кои се во форма ги одбираат скалите. Има дури 674 скалила од почетокот на споменикот до второто ниво и вкупно 1665 скали до врвот. Но, треба да се напомене дека скалите помеѓу вториот дел и горниот дел не се отворени за јавноста.

Биг Бен, Англија

Да се ​​отиде во Лондон и да не се посети Биг Бен е голема грешка. Колку чекори до врвот? Околу 334 скали.

Статуата на Исус Христос, Бразил

Статуата на Исус Христос е гордост на бразилскиот град Рио де Жанеиро, сместен на планината Корковадо на надморска височина од 709 метри. Самата статуа е висока 39,6 метри. На туристите им е дозволен пристап до нозете на Исус до кои водат 220 чекори.

Бурџ Калифа, Дубаи

Бурџ Калифа е највисоката зграда во светот. Овој облакодер е висок 828 метри и нуди спектакуларен поглед на 124-тиот кат од зградата. Неверојатните 2909 скали водат кон тоа, но посетителите не смеат да ги искачуваат. Наместо тоа, од нив се бара да стигнат до врвот со лифт.

Прочитајте дали овие светски метрополи ќе постојат за 100 години?


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар