Поглед што воодушевува: 6-те најубави мостови на светот

Поглед што воодушевува: 6-те најубави мостови на светот

Мостовите се симбол на обединување, но и симбол на градот. Од мостови со импресивни димензии, па сè до оние што ќе ве воодушевуваат со својот необичен изглед, ова се најубавите мостови на светот.

Мостот Биксби, Калифорнија

Поглед што воодушевува: 6-те најубави мостови на светот

Овој мост е завршен во 1932 година и е еден од највисоките бетонски мостови во светот. Се поврзува на длабочина од 80 метри, а од него има совршен поглед на Тихиот Океан.

Вијадукт де Мило, Франција

Поглед што воодушевува: 6-те најубави мостови на светот

Овој мост е висок 343 метри и го држи рекордот на највисок мост на планетата, а е повисок дури 19 метри од Ајфеловата кула. Многумина кои го преминале овој мост го споредуваат со прошетка над облаците, а минималистичкиот дизајн совршено се вклопува со зелената долина што ја поврзува.

Ѓаволски мост, Германија

Поглед што воодушевува: 6-те најубави мостови на светот

Изграден е така што со својот одраз во водата формира круг. Името се должи на едно суеверие од минатото во кое се верува дека мостовите што изгледаат како да ѝ пркосат на гравитацијата може да бидат изградени само од демон.

Според народните приказни, ваквите мостови можеле да бидат создадени како последица на сојуз на луѓе и натприродни суштества, кои за возврат ќе ја бараат душата или детето на лицето кое ја барало неговата изградба.

Изграден е од камен донесен од далечни каменоломи во германските планини, а една од интересните работи е што не биле користени локални материјали. Тешко е да се најде нешто поромантично од прошетка по овој германски мост.

Бруклински мост, САД

Поглед што воодушевува: 6-те најубави мостови на светот

Познатиот американски мост дава фантастичен поглед на Големото Јаболко и кој и да дојде во Њујорк сака да прошета низ овој мост што ги поврзува Бруклин и Менхетен.

Карлов мост, Чешка

Поглед што воодушевува: 6-те најубави мостови на светот

Овој мост се наоѓа во главниот град на Чешка и е втор најстар мост во Чешка.

Овој мост има богата историја со кој се поврзани некои легенди и иако е стар 700 години, сè уште е едно од најпопуларните места во Прага.

Мостот Ријалто, Италија

Поглед што воодушевува: 6-те најубави мостови на светот

Овој мост ја краси Венеција, една од најромантичните дестинации во светот. Ријалто е најстариот мост во Венеција, изграден пред крајот на XVI век кога го заменил дрвениот мост што се урнал двапати.

Погледнете го овој син рај што ги збунува научниците.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар