Перверзни монети

Според многу историчари овие монети се користеле околу првиот век пред нашата ера во Антички Рим, а со нив се плаќале разни „услуги“ во бордели. Според нивната теорија, бидејќи во градот доаѓале голем број странци кои не го зборувале јазикот, а проститутките најчесто биле заробенички од сите краишта на светот, овие парички ја олеснувале комуникацијата.Перверзни монетиНајчесто се изработувале од бронза или од бакар, па немале некоја голема вредност. Едната страна ја означува услугата, а другата сумата пари која треба да се плати на касиерот.Перверзни монетиПерверзни монетиПерверзни монетиПерверзни монетиПерверзни монетиПерверзни монетиПерверзни монети


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар