Паркур во Македонија

Паркур во Македонија

Автор: Драган Стојковиќ

Паркур (француски: parkour) е вештина на движењето чија цел е да се стигне од точка А до точка Б што е можно побрзо и покреативно поминувајќи ги сите препреки што стојат на патот. Оваа вештина може да се тренира и во рурални и во урбани средини, а луѓето кои се бават со паркурот се нарекуваат трасери.

Паркур во Македонија

Наспроти тенденциите на масовните медиуми, низ филмовите, музичките спотови и рекламите да го прикажат паркурот на сензационален начин, трасерите остануваат истрајни – паркурот не е само акробатика и слободно искачување. Паркурот не е сцени од  холивудските филмови во кои гледаме егзибиционистичко бегање од полицијата. Паркурот претставува замисла, филозофија, истрајност, во центарот и на периферијата на градот, на дожд, снег, ветар или на врелината на асфалтот, сега, но и во времето кое доаѓа.

Нешто урбано и релативно ново во нашава Македонија… 🙂


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

 1. Biba Reply

  Bravo za dechkite, strashni se !!!!

 2. Весна Јовановска Reply

  Симнувам капа 🙂

 3. Titti Reply

  Dobri se deckite…
  Probajte gledajte yamakasi film so slicna na ovaa tehnica odlicni 2 dela se .

Остави коментар