Одговори на 12-те едноставни прашања што не сте ги знаеле досега

Одговори на 12-те едноставни прашања што не сте ги знаеле досега

Поставувањето прашања ги поттикнува креативноста и иновативноста. Од таа причина, луѓето треба секогаш да бидат храбри и да поставуваат прашања за која било тема. Сепак, понекогаш не може да се најдат одговори за некои прашања, па во продолжение откријте ги одговорите на овие 12 едноставни прашања.

1. Кој треба да ги користи потпирачите за рака на средното седиште?

Одговори на 12-те едноставни прашања што не сте ги знаеле досега

Нема официјално правило кој треба да ги користи потпирачите за рака на средното седиште. Сепак, многу експерти доаѓаат до истиот заклучок: лицето што е во средината заслужува контрола над нив, а еве зошто.

Лицето кое седи покрај патеката има можност да ги истегне двете нозе, а лицето покрај прозорецот може да се потпира на него, да ужива во погледот и да ја контролира светлината. Но, лицето во средина не е во можност лесно да се движи или да се протега, ниту, пак, има каде да се потпре.

2. Зошто пластичните шишиња со газирани пијалаци имаат нерамно дно, а шишињата со вода рамно?

Одговори на 12-те едноставни прашања што не сте ги знаеле досега

Испакнатините служат за да ја зголемат силата на шишето. Ова е неопходно затоа што пластичното шише треба да го издржи притисокот на гасот во пијалакот. Исто така, овие пијалаци обично се служат ладни, а кога течноста се лади, нејзиниот волумен се менува, а шишето не смее да попушти поради тоа.

Аголот или врвот на испакнатите делови може малку да се прошири без да се оштети шишето. Ова исто така е направено за да ја издржи промената на волуменот.

3. Зошто мувите никогаш не можат да го најдат отворениот прозорец?

Одговори на 12-те едноставни прашања што не сте ги знаеле досега

Мувите можат да ги разликуваат светлината и темнината многу прецизно. Кога летаат низ вашата соба, единствената работа што ја бараат е извор на светлина. И покрај тоа што отворениот прозорец е извор на светлина, тој обезбедува проток на воздух што доаѓа однадвор. Овој ветер создава атмосфера во која инсектот не е многу заинтересиран да лета, што предизвикува да го избегне вашиот прозорец и да бара друг извор на светлина.

4. Зошто мразот е лизгав?

Одговори на 12-те едноставни прашања што не сте ги знаеле досега

Мразот е лизгав само кога одите на него и кога е близу до точката на топење. Лизгањето е предизвикано од движењето на молекулите на водата што не можат да се соединат со другите молекули на водата на површината.

5. Зошто мачките предат?

Одговори на 12-те едноставни прашања што не сте ги знаеле досега

Повеќето луѓе мислат дека мачките предат кога се задоволни бидејќи звукот секогаш се појавува во моментите кога мислите дека вашата мачка ужива во галењето. Сепак, откриено е дека предењето има комуникациски и лековити својства. Истражувачите откриле дека предењето на мачките создава фреквенции што лекуваат болка, отоци, рани и диспнеа. Овој факт може да објасни зошто многу сопственици на мачки се опуштаат додека ги гушкаат своите крзнени пријатели.

6. Вистинската боја на огледалата

Одговори на 12-те едноставни прашања што не сте ги знаеле досега

Совршеното огледало ги отсликува сите бои. Научната дефиниција за белата светлина се состои од мешавина на сите бои. Од таа причина, се мисли дека огледалото е бело.

7. Зошто мрзливците се толку бавни?

Одговори на 12-те едноставни прашања што не сте ги знаеле досега

Исхраната на мрзливецот речиси целосно се заснова на лисја кои имаат многу малку хранливи материи, што значи дека животното внесува малку калории. Бидејќи живеат во дрвјата, искачувањето им е секојдневна активност за која им треба енергија. За да се справат со недостигот на калории, тие се движат исклучително бавно.

8. Зошто лепилото не се лепи во внатрешноста на шишенцето?

Одговори на 12-те едноставни прашања што не сте ги знаеле досега

Повеќето лепила содржат вода која го одржува лепилото во течна форма додека е во шишето. Тоа станува лепливо кога ќе го нанесете од тубичката на некоја површина. Кога ќе дојде во контакт со воздух, водата што е присутна во лепилото испарува и тоа се зацврстува.

9. Зошто венчаниците се бели?

Одговори на 12-те едноставни прашања што не сте ги знаеле досега

Во 19-тиот век, повеќето жени се венчавале во фустан што може повторно да го користат во други пригоди. Фантазиите за белите свадби биле поттикнати подоцна од страна на холивудските филмови, но традиционално, само богатите семејства можеле да си дозволат да купат бел фустан. Дури во 1950-тите години, луѓето од средната класа започнале да го копираат тој изглед благодарение на појавата на поевтини материјали за време на просперитетот по војната.

Сепак, дури и денес, не носат сите бели венчаници. На пример, во Кина и во Индија невестите носат црвени фустани како симбол на среќа и успех.

10. Пругите на зебрата

Одговори на 12-те едноставни прашања што не сте ги знаеле досега

Одамна се верува дека зебрите се бели животни со црни пруги. Сепак, излегува дека е спротивно. Оригиналната боја на зебрата е црна. Белите пруги се појавуваат дури подоцна, додека ембрионот на зебрата се развива во стомакот на мајката, што јасно може да се забележи на сликата погоре, каде што белите пруги на зебрата не се развиле добро.

11. Зошто сокот од портокал има горчлив вкус по миењето на забите?

Одговори на 12-те едноставни прашања што не сте ги знаеле досега

Пастата за заби ги нарушува рецепторите за вкус. Ја потиснува можноста да го почувствувате слаткиот вкус, што значи дека другите вкусови, како сокот од портокал, стануваат поизразени. Како резултат на тоа, слаткиот вкус е потиснат, додека горчината е поизразена, па затоа вашиот вкусен пијалак одеднаш станува горчлив.

12. Зошто ви се потат дланките кога сте нервозни?

Одговори на 12-те едноставни прашања што не сте ги знаеле досега

Потењето е предизвикано од возбуда. Вашето тело ослободува адреналин што го подготвува срцето за сè што следува. Главната функција на потењето е да ја контролира температурата на телото. Областите на телото кои имаат најголема концентрација на потни жлезди се стапалата и дланките на рацете.

Прочитајте ги и овие 14 апсурдни факти што најверојатно не сте ги знаеле.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар