Обидете се да погодите колку килограми имаат жените на фотографијата

Мерењето и следењето на промените во телесната тежина може да бидат добра техника за проверка на успешноста од слабеењето. Меѓутоа, слабеењето треба да биде базирано на здрава исхрана и вежбање, а да е прилагодено на вашите способности. Во моментите кога диетата станува опсесија поради замислената слика од идеално тело, тогаш е време одново да ги преиспитаме причините поради кои толку се трудиме да ја намалиме телесната тежина.

Ако се возбудувате кога ќе забележите дека бројката на вагата е иста или кога ќе добиете плус 1 или 2 килограми во текот на одреден период – немојте да се мерите. Почнете да го мерите сопствениот напредок според она што вашето тело може да го постине и тоа што досега сте го постигнале. Факт е дека со помош на труд и вежбање може да се постигне многу, а тоа може да биде поголема физичка издржливост, поголем број истрчани километри, оформени мускули… Но, преголемиот физички напор и изгладнување за да симнете уште 3 или 5 килограми може да ве замори психички и да ве одведе во непотребна борба со килограмите.

Зошто е важно да се постават реални цели?

Главна и основна задача на секоја животна промена, па дури и на физичката, во овој случај слабеењето, би требало да биде зголемување на сопственото задоволство, а тоа не е можно без поставување реални цели. Исфрлете ја од главата сликата за идеално тело и гледајте на своите телесни атрибути како на посакувани. Можеби имате широки колкови, но цврсти и витки нозе. Од друга страна, ако имате силни нозе, вашите раце и струк се затегнати и мускулести.

Исто така, обрнете внимание и на вашите години и на вашата личност. Не дозволувајте поради нереални цели во поглед на килограмите да бидете депресивни, нервозни или ладни. Самодовербата и насмевката се попривлечни од бројката на вагата.

Погледнете ја уште еднаш фотографијата со женските тела погоре. Што мислите колку килограми има секоја од нив? Сите се здрави и во добра кондиција бидејќи вежбаат.

И сите имаат 69 килограми, но имаат различна висина и телесни пропорции. Фактот дека сите имаат иста тежина не значи дека некоја од нив треба да биде незадоволна бидејќи во краен случај сите се во форма и се здрави. Уште ако додадат насмевка на лицето и го облечат најомиленото парче облека, секоја ќе биде привлечена на свој начин.

Погледнете како изгледа совршеното женско тело според едно истражување.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Психолог кој најдобро се изразува преку пишаниот збор. Нејзиниот личен лајтмотив гласи: „Остани своја и поинаква бидејќи само така ќе блеснеш во полн сјај!“

Поврзани содржини

Остави коментар