Новиот дом на основачот на Фејсбук, Марк Цукерберг

Главниот виновник за појавувањето на социјалната мрежа Фејсбук, Марк Цукерберг си купи нова куќа во Пало Алто, Калифорнија. Извршниот директор и претседател на Фејсбук, кој е роден на 12 мај, 1984 година, за оваа луксузна куќа издвои 7 милиони американски долари.
Новиот дом на основачот на Фејсбук, Марк ЦукербергЕксцентричниот Цукерберг, иако е познат по неговата скромност, овој пат решил да го одврзе ќесето, кое се проценува на 13,5 милијарди американски долари и да не штеди. Неговиот нов дом има 5 спални, а во дворот се наоѓа базен со солена вода. Канцелариите на компанијата исто така ќе бидат преселени во близината на Пало Алто и тоа во комплекс кој е распослан на 93.000 квадратни метри. Ова се должи на фактот што Фејсбук продолжува да се шири и од година во година ја зголемува бројката на вработени за 50%.Новиот дом на основачот на Фејсбук, Марк ЦукербергНовиот дом на основачот на Фејсбук, Марк ЦукербергНовиот дом на основачот на Фејсбук, Марк ЦукербергНовиот дом на основачот на Фејсбук, Марк ЦукербергНовиот дом на основачот на Фејсбук, Марк ЦукербергНовиот дом на основачот на Фејсбук, Марк ЦукербергНовиот дом на основачот на Фејсбук, Марк ЦукербергНовиот дом на основачот на Фејсбук, Марк ЦукербергНовиот дом на основачот на Фејсбук, Марк ЦукербергНовиот дом на основачот на Фејсбук, Марк ЦукербергНовиот дом на основачот на Фејсбук, Марк ЦукербергНовиот дом на основачот на Фејсбук, Марк Цукерберг

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар