Необични и откачени закони ширум светот

Необични и откачени закони ширум светот

1. Во Атина, Грција возачката дозвола може да ви биде одземена ако полицаецот смета дека сте сиромашно облечени или доколку не сте бањати.

2. Во Франција е нелегално на свиња да и го дадете името Наполеон

1-Neobichni-i-ludi-zakoni-shirum-svetot-kafepauza.mk

3. Во островската држава Самоа, криминал е ако го заборавите роденденот на вашата сопруга.

4. Во Пенсилванија е противзаконски да спуштите банкнота од еден долар на земја, да ја врзете со конец и да ја потегнете кога некој ќе се обиде да ја земе.

2-Neobichni-i-ludi-zakoni-shirum-svetot-kafepauza.mk

5. Во Луизијана, ако гризнете некого со вашите природни заби се смета за помала телесна повреда, но ако гризнете некого со вештачки заби тоа е тешка телесна повреда.

3-Neobichni-i-ludi-zakoni-shirum-svetot-kafepauza.mk

6. На островот Бахреин, легално е гинекологот да ги прегледува женските гениталии, но забрането да гледа директно во нив, додека ги прави испитувањата. Тој смее да ја гледа женската интима единствено во одразот на огледало.

4-Neobichni-i-ludi-zakoni-shirum-svetot-kafepauza.mk

7. Во областа Девон, Тексас е противзаконски да изработуваш мебел додека си гол.

8. Во Флорида немажените жени кои летаат со падобран во недела можат да бидат приведени.

9. Во Тенеси го кршите законот ако заспиете додека возите возило.

5-Neobichni-i-ludi-zakoni-shirum-svetot-kafepauza.mk

10. Во Вермонт, жените мораат да имаат писмена дозвола од својот сопруг за да стават вештачки заби.

7-Neobichni-i-ludi-zakoni-shirum-svetot-kafepauza

11. Во Кали, Колумбија, жената смее да има сексуален однос само доколку е во брак, а кога тоа се случува прв пат, нејзината мајка мора да биде во собата за да биде сведок на актот.

12. Во Охајо е против законот да опијаните риба.

7-Neobichni-i-ludi-zakoni-shirum-svetot-kafepauza.mk

13. Во Хонг Конг жена која е изневерена од нејзиниот маж, може легално да го убие, но единствено со нејзините раце. Од друга страна, љубовницата на сопругот може да ја убие на кој било начин.

8-Neobichni-i-ludi-zakoni-shirum-svetot-kafepauza.mk

14. Во Њу Џерси е нелегално звучно да сркате супа.

Young Woman Eating Tomato Soup

15. Во островската држава Гуам, во САД има мажи чија постојана работа е да патуваат низ руралните области и да им ја одземаат невиноста на младите девици, кои им плаќаат за привилегијата што им го овозможуваат првото сексуално искуство. Причина за легално постоење на оваа работа е што според гуамскиот закон е забрането девици да стапуваат во брак.

10-Neobichni-i-ludi-zakoni-shirum-svetot-kafepauza.mk

16. Во Ливерпул, Англија противзаконски е жените да се шетаат наоколу топлес, освен во егзотична продавница за риби.

17. Во Лондон е против законот да сопрете такси ако боледувате од заразна болест.

11-Neobichni-i-ludi-zakoni-shirum-svetot-kafepauza.mk

Ви беа интересни овие закони? Прочитајте го и продолжението.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар