Најубавите цитати за љубовта кои го доловуваат нејзиното вистинско значење

Најубавите цитати за љубовта кои го доловуваат нејзиното вистинско значење

Не пропуштајте ги најубавите цитати за љубовта кои го изразуваат нејзиното вистинско значење.

Најубавите цитати за љубовта кои го доловуваат нејзиното вистинско значење

„Те љубам без да знам како, кога или од каде. Едноставно те љубам, без проблеми или гордост: те љубам на овој начин бидејќи не знам да љубам на друг начин, во кој не постоиме ниту ти ниту јас; те љубам така што твојата рака на моите гради е моја рака, а кога заспивам твоите очи се затвораат.“ – Пабло Неруда

„Те сакам, а тоа е почетокот и крајот на сè друго.“ – Ф. Скот Фицџералд

„Ако ти се сеќаваш на мене тогаш не ми е важно дали другите ќе ме заборават или не.“ – Харуки Мураками

„Сознанието дека некој ве сака ви дава сила, а доколку вие сакате некого тогаш тоа ви дава храброст.“ – Лао Це

„Те сакам затоа што целиот универзум заговараше да те сретнам.“ – Алхемичарот

„Љубовта е оган. Но, дали ќе ви го стопли срцето или ќе ви ја изгори куќата, никогаш нема да можете да откриете.“ – Џон Крафорд

„Кога љубовта не е лудост тогаш тоа не е љубов.“ – Педро Калдерон де ла Барка

„Срцето има свои причини кои разумот не ги знае.“ – Паскал

„Секој кој ќе се заљуби ги бара делчињата од себе што недостасуваат. Така, секој кој е заљубен станува тажен во миговите кога размислува за својата сакана личност. Тоа е како да се враќате назад во соба во која имате убави спомени, но која не сте ја виделе долго време.“ – Харуки Мураками

„Без оглед на тоа од што се направени, неговата и мојата душа се исти.“ – Емили Бронте

Откако ги прочитавте најубавите цитати за љубовта, можеби ќе сакате да ги прочитате и најдобрите цитати на Елвис Присли за животот, успехот, среќата и љубовта.

Извор: themindsjournal.com


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар