Најмалиот каубој на светот

Двегодишниот Ројс Гил од Австралија е најмладиот каубоец во светот. Иако сè уште носи пелени, Рој знае како да јава коњ. Тој го јава неговото шестгодишно пони и често учествува во многу натпреварувања. Неговиот татко Рајан е многу горд што има толку талентиран син, бидејќи тој е дури седумнаесеттата генерација каубои во нивната фамилија.Најмалиот каубој на светот

„Јас јавам коњи од мојата петта година, исто како и мојата сопруга. Чуваме околу 200 грла бикови и уште 200 коњи, па така Ројс си игра само со нив. Иако тука има многу деца со кои може да си игра, тој е многу посветен на јавањето коњи“ – вели Рајан.

Најмалиот каубој на светотНајмалиот каубој на светотНајмалиот каубој на светотБидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

http://www.vesti-online.com/Vesti/Zanimljivosti/228434/Dvogodisnji-kauboj-nego-sta
САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       


За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар