Најчудните барања во тестаментите на познатите личности

Најчудните барања во тестаментите на познатите личности

За повеќето луѓе најважното нешто во врска со тестаментите е да одредат колкав дел од нивниот имот ќе заврши кај разни членови од семејството или пријателите. Но кај многу познати личности во овој документ биле вклучени и неколку необични барања.

1. Вилијам Шекспир

Најчудните барања во тестаментите на познатите личности

Во тестаментот на познатиот писател имало барање дека по неговата смрт, неговата сопруга би требало да го добие вториот најудобен кревет од неговиот дом. Неговиот најудобен кревет не го оставил никому.

2. Чарлс Дикенс

Најчудните барања во тестаментите на познатите личности

Кога станува збор за наследување имот, тестаментот на Чарлс Дикенс не се разликува многу од останатите документи од овој вид. Но, тој имал многу специфични барања во однос на изгледот на ужалените на неговиот погреб. Тој напишал дека луѓето кои носеле марами, црни машни и наметки не смееле да присуствуваат на погребот.

3. Наполеон

Најчудните барања во тестаментите на познатите личности

Познатиот француски владетел барал по неговата смрт да му ја избричат главата, а косата да ја раздадат на неговите најдобри пријатели.

4. Филип Симор Хофман

Најчудните барања во тестаментите на познатите личности

Познатиот актер не сакал да ги разгали своите деца, па целиот свој имот ѝ го оставил на неговата девојка. Исто така сакал неговиот син Купер да биде одгледан во три града – Њујорк, Чикаго и Сан Франциско.

5. Мерлин Монро

Најчудните барања во тестаментите на познатите личности

Кога го пишувала својот тестамент, Мерлин Монро одлучила да не му остави ништо на нејзиното семејство. Наместо тоа целиот нејзин имот завршил кај Лиј Стразберг, нејзиниот учител по глума.

6. Џенис Џоплин

Најчудните барања во тестаментите на познатите личности

Популарната пејачка не сакала луѓето да си одат тажни по нејзиниот погреб. Поради тоа во тестаментот одвоила 2.000 евра за организирање целовечерна забава во нејзиниот омилен паб по завршувањето на погребот.

7. Александар Меквин

Најчудните барања во тестаментите на познатите личности

Модниот дизајнер поголемиот дел од своето богатство го донирал во хуманитарни организации. Околу 70.000 евра биле одвоени за погребување на неговите кучиња.

8. Џорџ Бернард Шо

Најчудните барања во тестаментите на познатите личности

Последната желба на познатиот драмски писател била неговите преостанати пари да се искористат за финансирање на развој на ново писмо кое треба да биде фонетско и да има вкупно 40 букви.

Знаевте ли дека некои познати личности заработуваат и по нивната смрт?


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар