Луѓето споделуваат 15 чудни правила од детството што нивните семејства ги сметале за нормални

Луѓето споделуваат 15 чудни правила од детството што нивните семејства ги сметале за нормални

Секое семејство има свои принципи кога станува збор за одгледувањето деца. Секако, има работи што секој родител ги бара од своите деца, како на пример да не ги ставаат прстите во електричните приклучоци, редовно да ги мијат забите и да ги споделуваат играчките со своите браќа и сестри. Сето ова се основни правила што се поврзани со здравјето, со безбедноста и со социјализацијата на децата. Сепак, некои родители не застануваат тука и додаваат некои апсурдни правила. Прочитајте кон какви чудни правила се придржувале луѓето во детството.

Луѓето споделуваат 15 чудни правила од детството што нивните семејства ги сметале за нормални

„Ако некој се бакнуваше на филм, мајка ми се нервираше, трчаше да го покрие телевизорот со перница и зборуваше или кашлаше гласно сè додека да заврши таа сцена.“

„Слушалките беа забранети. Музиката треба да се пушта гласно за да може да ја слушнат родителите и да бидат сигурни дека не слушам нешто несоодветно.“

„Секогаш требаше да изедам сè што е во мојата чинија затоа што во светот имало деца што гладуваат. Сè уште не разбирам како тоа што бев присилена да јадам им помогна на гладните деца.“

„Таткото на мојот најдобар пријател буквално ми рече дека пуканките треба да ги јадам една по една.“

„Не смеев да ја допрам кожената софа со гола кожа. Забранети беа шорцови, боси стапала, маици итн.“

„Нема пеење на масата освен ако некој слави роденден.“

„Кога имав 6 години, мајка ми ми рече дека ако се однесувам добро, ќе ми дозволи да не одам на училиште во сабота и во недела. Еден петок, мојот учител рече: „Се гледаме в понеделник“ и тогаш сè ми стана јасно.“

„Не ми беше дозволено да носам пижами во текот на денот, дури ни кога бев болен.“

„Ми беше забрането да носам каков било накит во детството (како сите оние пластични прстени и белезици) затоа што ако ми дозволеле да го сторам тоа, ќе сум почнела да носам чудна облека, ќе сум завршела во затвор заради кражба на предмети по возови и сите прсти ќе ми биле покриени со тетоважи.“

„Моите родители не ми дозволуваа да пијам додека јадам. Тие ќе речеа дека така го полнам стомакот со чај и затоа морав прво да јадам, а потоа да пијам, за подоцна да не велам дека сум прејаден и веќе не можам да јадам. Морав да ја проголтам храната со многу напор за потоа да можам да се напијам неколку голтки.“

„Кога ќе западнев во неволја, ме казнуваа со „ограничување на читањето“. Обожавав да читам и затоа тоа беше ефикасна казна во тоа време.“

„Ако не добиев петка на училиште, не ми беше дозволено да јадам на масата. Мислев дека тоа е нормално сè додека не вечерав во куќата на едни пријатели што секогаш добиваа лоши оценки.“

„Баба ми не ми дозволуваше да шетам низ станот со цело стапало и смеев да шетам само тивко на прсти. Освен тоа, секоја чинија и чаша имаа свое место и беше забрането да се постават неправилно.“

„Во детството ми беше забрането да пијам сок или други пијалаци заради звукот. Татко ми секогаш ми велеше дека нема шанси да ми купи сок и да го слуша „звукот на сиромаштијата“. Сè уште се чувствувам непријатно кога ги пијам последните капки.“

„Моите родители не ми дозволуваа да го славам мојот роденден во детството велејќи дека сум премногу мал и дека можам да почнам да славам кога ќе имам 20 години. Поради тоа, еднаш отидов на роденденот на една девојка што славеше роденден во ист ден. Никогаш немав толку тажен роденден. Се чувствуваше како роденденот да е мој, но сите честитки беа за девојката.“

Прочитајте кои биле најсрамните работи што луѓето ги пребарувале на Гугл.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар