Легендарниот Форд Мустанг низ годините

Уште од неговото појавување во средината на 1964, година Форд Мустанг важи за автомобил кој ги задоволува вкусовите на оние кои бараат неверојатни возачки перформанси, а при тоа сакаат да се покажат како кул, независни личности кои се бунтуваат против трендовите.Легендарниот Форд Мустанг низ годинитеФорд Мустанг веќе пет декади е меѓу омилените модели на љубителите на брзи автомобили. Славниот бренд поминал низ многу трансформации, кои можат да се поделат во пет генерации. Првата генерација од 1964 година била вистински хит, а кога дизајнерската куќа Шелби Американ замешала прсти во неговиот изглед, Форд едвај успевал да ја задоволи побарувачката.Легендарниот Форд Мустанг низ годинитеЛегендарниот Форд Мустанг низ годинитеЛегендарниот Форд Мустанг низ годинитеЛегендарниот Форд Мустанг низ годинитеВтората генерација започнала со производство во 1974 година. Новите модели биле значително помали и полесни од оние од крајот на шеесеттите.Легендарниот Форд Мустанг низ годинитеЛегендарниот Форд Мустанг низ годинитеЛегендарниот Форд Мустанг низ годинитеСледната генерација од осумдесеттите и почетокот на деведесеттите години претрпела промени во предниот дел, каде што Мустангот добил триаголна форма, а му биле ставени четири предни фарови. Неколку години подоцна тоа се променило со заоблениот облик на предниот дел.Легендарниот Форд Мустанг низ годинитеЛегендарниот Форд Мустанг низ годинитеЛегендарниот Форд Мустанг низ годинитеПочетокот на четвртата генерација бил одбележан во 1994 година со драстичните промени во изгледот, односно со додавањето на поостри линии и набори во дизајнот.Легендарниот Форд Мустанг низ годинитеЛегендарниот Форд Мустанг низ годинитеЛегендарниот Форд Мустанг низ годинитеОд 2005 година па се до денес се произведуваат моделите од петтата генерација на Форд Мустанг. Тој денеска е поголем, потежок, со многу повеќе коњски сили.Легендарниот Форд Мустанг низ годинитеЛегендарниот Форд Мустанг низ годинитеЛегендарниот Форд Мустанг низ годините


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар