Кучиња што се „ладат“ низ автомобилските прозорци

Не е сосема јасно зошто кучињата обожаваат да ја вадат главата низ прозорецот додека автомобилот се движи со голема брзина, но со голема веројатност може да се тврди дека тие само сакаат да ја помирисаат околината околу себе. Нивното најсилно сетило е она за мирис и е околу 45 пати посилно од она на човекот, па и со затворени прозорци можат да намирисаат нешто што се наоѓа надвор. Сепак, додека сликата од околината пред нив постојано се менува, тие не можат да истраат да ја извдат главата низ прозорецот. Така, она што за нас е смешно и ни наликува на „ладење“ на главата на свежиот воздух, за кучињата всушност претставува максимално уживање во мирисите кои само тие можат да ги регистрираат.Кучиња што се „ладат“ низ автомобилските прозорциКучиња што се „ладат“ низ автомобилските прозорциКучиња што се „ладат“ низ автомобилските прозорциКучиња што се „ладат“ низ автомобилските прозорциКучиња што се „ладат“ низ автомобилските прозорциКучиња што се „ладат“ низ автомобилските прозорциКучиња што се „ладат“ низ автомобилските прозорциКучиња што се „ладат“ низ автомобилските прозорциКучиња што се „ладат“ низ автомобилските прозорциКучиња што се „ладат“ низ автомобилските прозорциКучиња што се „ладат“ низ автомобилските прозорциКучиња што се „ладат“ низ автомобилските прозорциКучиња што се „ладат“ низ автомобилските прозорци


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар