Кејптаун каков што не сте го знаеле

Кејптаун е вториот најнаселен град во Јужноафриканската Република, веднаш после Јоханесбург. Првобитно Кејптаун бил најголем град во Јужна Африка сè додека не бил заменет со Јоханесбург, како резултат на откривањето на злато и дијаманти. Кејптаун каков што не сте го знаелеКејптаун каков што не сте го знаелеКејптаун изобилува со спектакуларни планини и прекрасни плажи. Заради тоа, овој град е совршен за активности на отворено како качување по карпи, едрење на даска и возење велосипед. Кејптаун каков што не сте го знаелеКејптаун каков што не сте го знаелеКејптаун каков што не сте го знаелеКејптаун каков што не сте го знаелеКејптаун каков што не сте го знаелеЕдно од најпознатите туристички обележја на Кејптаун е планината Тејбл, од каде што туристите може да уживаат во прекрасната панорама на градот. Кејптаун каков што не сте го знаелеКејптаун каков што не сте го знаелеКејптаун каков што не сте го знаелеКејптаун каков што не сте го знаелеЖичницата води до врвот на планината Тејбл, место од каде што може да се видат китови, фоки и пингвини во водите околу ‘ртот Добра надеж. Кејптаун каков што не сте го знаелеКејптаун каков што не сте го знаелеВо заливот на Кејптаун често може да се сретне големата бела ајкула. Заради тоа, на плажите се поставени знамиња во боја кои го означуваат степенот на опасност од овој вид ајкули. Кејптаун каков што не сте го знаелеИ додека сте во Кејптаун не заборавајте дека најубавите работи се бесплатни. Уживајте во прекрасното изгрејсонце, како и во егзотичното зајдисонце на овој неверојатен град. Кејптаун каков што не сте го знаелеКејптаун каков што не сте го знаелеКејптаун каков што не сте го знаеле


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот

Поврзани содржини

Остави коментар