Како би изгледале Фејсбук, Твитер и Гугл во 80тите?

Како би изгледале Фејсбук, Твитер и Гугл во 80-тите?

За време на 80-тите години на минатиот век, кога „Епл“ жареше и палеше со својот „Apple II“, „IBM“ со своите персонални компјутери и додека „Мајкрософт“ работеше на својот прв „Виндоус“, работите беа сосема поинакви отколку што се сега. Па што мислите како ќе изгледаа Фејсбук, Твитер, Гугл и популарната игра „Angry Birds“ доколку се појавеа пред 20-30 години?

Како би изгледале Фејсбук, Твитер и Гугл во 80тите?

Секој кој имал компјутер во 80-тите или 90-тите години од минатиот век, сигурно користел DOS, Norton Commander или некоја друга слична програма, за ако ништо друго, да пушти некоја видео игра. Веб-сајтот „Squirrel-monkey“ објави интересни видеа, во кои се прикажани овие денешни мега-успешни сервиси, доколку би биле стартувани во DOS во 80-тите години од минатиот век.


 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар