Јапонски милијардер бара осум лица за да патуваат до Месечината

Јапонски милијардер бара осум лица за да патуваат до Месечината

Јапонскиот милијардер Јусака Маезава покани осум лица да му се придружат на пат до Месечината на летот на Илон Маск – SpaceX. Сака да му се придружат луѓе од различно потекло. Тој рече дека ќе плати за патувањето, така што оние што ќе се решат на тој чекор ќе летаат бесплатно. Оваа мисија треба да започне во 2023 година.

Јапонскиот милијардер бара осум лица за да патуваат до Месечината

Кандидатите мора да исполнат два критериума, треба да напредуваат „во каква било активност“ во која се вклучуваат за „да им помагаат на другите луѓе и на некој начин на општеството воопшто“ и да бидат подготвени да ги поддржат другите членови на екипажот кои имаат слични мисли. Маезава, колекционер на уметности, претходно изјави дека планира да покани уметници на ракетно патување „Старшип“, но прилагодениот проект ќе им овозможи на луѓето од целиот свет можност да се приклучат на ова патување.

Минатата година тој исто така бараше девојка да му се придружи на патувањето, пред да се откаже од планот поради „мешани чувства“. Маезава е прогласен за прв приватен патник на SpaceX, компанија во сопственост на Илон Маск, планира да патува околу Месечината. Цената на билетот за патување во вселената не е објавена, но според Маск станува збор за „голема сума“. Планирана за 2023 година, оваа мисија ќе биде првото лунарно човечко патување од 1972 година.

Прочитајте и за најубавата џунгла од камени кули.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар