Интересни и неоспорни факти кои ќе ве заинтересираат

Сè што нè опкружува во нашата околина е приказна за себе. Ова се неколку факти кои се помалку познати, а кои со сигурност ќе ве заинтересираат.

Интересни и неоспорни факти кои ќе ве заинтересираат

1. Доколку живеете повеќе од 100 години, веројатноста е 80% дека сте жена.

2. Никаде во библијата не пишува дека Адам и Ева јаделе јаболко.

3. Секоја минута се раѓаат отприлика по 255 бебиња во светот.

Интересни и неоспорни факти кои ќе ве заинтересираат

4. Човечкиот мозок е приближно 80% вода.

5. Канада има повеќе езера отколку целиот свет заедно.

6. Едно легло од мачиња може да е направено од повеќе од еден мачор (татко).

Интересни и неоспорни факти кои ќе ве заинтересираат

7. Мачките не можат да ја мрдаат вилицата лево-десно.

8. Џвакањето мастика ја заголемува моќта на мозокот.

9. Децата растат најмногу за време на пролетта, за разлика од другите годишни времиња.

Интересни и неоспорни факти кои ќе ве заинтересираат

10. Доколку го изговорите зборот „colorful“, a соговорникот ви чита од усни, може да ве разбере како да сте кажале „I love you“.

11. Заоблените колкови индицираат на паметна жена која ќе роди интелигентни деца.

12. Доколку се земе просек, Холанѓаните се највисоките луѓе во светот.

Интересни и неоспорни факти кои ќе ве заинтересираат

13. Социолозите откриле дека што полоша е економската состојба, жените носат подолги здолништа. И обратно 🙂

14. Во просек човекот трепнува 20 пати во минута, додека корисникот на компјутер само 7 пати.

15. Повеќето луѓе, без разлика колку силно ја штипат кожата на лактот со прсти, не чувствуваат болка.

Интересни и неоспорни факти кои ќе ве заинтересираат


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар