Импресивна црква на Италијанскиот брег на боговите што крие голема тајна

Импресивна црква на Италијанскиот брег на боговите што крие голема тајна

Прекрасната градба што се издига над морето има прекрасно минато, но и покрај нереалната убавина, таа е скриена од туристите. Црквата „Света Марија“ се наоѓа на брегот на летното одморалиште Тропеа, во провинцијата Калабрија, на југот на Италија.

Импресивна црква на Италијанскиот брег на боговите што крие голема тајна

Импресивната градба со волшебен поглед кон плажата има античко потекло бидејќи се верува дека е изградена помеѓу 6-тиот и 9-тиот век. Црквата била оштетена од страшниот земјотрес во 1905 година.

Денешниот импресивен изглед се должи на многуте реновирања по природните земјотреси на кои е склона оваа област. Се издига над морето на голема карпа и е поврзана со копното со тесен насип, па патот до оваа црква е прооден.

Скалите се врежани во камен уште од 1810 година. Посетителите кои ќе стигнат до врвот на црквата можат да уживаат во волшебниот поглед од каде што се гледа погледот на плажата и овој крајбрежен град.

Импресивна црква на Италијанскиот брег на боговите што крие голема тајна

Каменот на кој е изградено светилиштето се наоѓа на брегот на Тиренското Море, кое Италијанците го нарекуваат и Брегот на боговите. Импресивниот пејзаж се менува со текот на годините, а порано се стигнувало до ова место само со брод бидејќи насипот е изграден во поново време.

Исто така, многу аџии го посетуваат манастирот за да го видат портретот на Богородица од 12 век. Тој се поврзува со едно пророштво од 1638 година, кога Богородица му се појавила на епископот во Калабрија, предупредувајќи го на земјотресот.

Потоа, тој ја пренел пораката на жителите со цел да се избегне катастрофата што навистина се случила на 27 март истата година.

Погледнете ги овие прекрасни пештери во кои влегувањето е забрането.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар