Еве како изгледа сушење ориз во Индија: Работа што му ја одзема сета сила на работникот

Еве како изгледа сушење ориз во Индија: Работа што му ја одзема сета сила на работникот

Жителите на Западен Бенгал во Индија претежно се занимаваат со сушење ориз. Туркањето бесконечни ридови ориз на површината, под жешкото индиско сонце, им го исполнува секојдневието. Иако од далечина ова изгледа како зен-градина, нема ништо лесно или смирувачко во оваа макотрпна работа.

Целта е да се исуши зрното од ориз за да може да се пакува и потоа да се дистрибуира. Оваа работа е исклучително тешка бидејќи зрното ориз не смее да се прегрее, во спротивно ќе пукне и ќе се изгуби квалитетот. Затоа, работниците постојано превртуваат и мешаат ридови ориз, така што секое зрно се суши рамномерно. Типичниот работен ден на овие луѓе започнува во 3 часот наутро и трае до доцна попладне.

Еве како изгледа сушење ориз во Индија: Работа што му ја одзема сета сила на работникот

Еве како изгледа сушење ориз во Индија: Работа што му ја одзема сета сила на работникот

Еве како изгледа сушење ориз во Индија: Работа што му ја одзема сета сила на работникот

Еве како изгледа сушење ориз во Индија: Работа што му ја одзема сета сила на работникот

Можеби ќе ве интересира и како изгледа животот во племето Агора!


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар