Еден ден претставен во бројки

Во еден ден навистина се случуваат многу работи. За некои можеби сте свесни, но верувајте, бројките кои следат во продолжение навистина ќе ве изненадат. Со сигурност не сте знаеле дека бројот на родени деца во еден ден во светот е помал од бројот на продадени ајфони во истиот период.

Еден ден претставен во бројки

 • Просечно се насмевнуваме 15 пати во еден ден.
 • Во просек луѓето се бакнуваат 3 пати во еден ден и притоа си пренесуваат 3 милиони бактерии.
 • Во еден ден срцето ни отчукува околу 100.000 пати.
 • Во еден ден 200 милиони луѓе имаат секс.
 • Во еден ден човекот вдишува 20.000 пати.
 • Во просек човекот прави 8.000 чекори во еден ден.
 • Косата на човекот му расте 0.043561 сантиметри во еден ден.
 • Во еден ден човекот изговара отприлика 48.000 зборови во просек.
 • Дневно се сечат 40.000 дрвја за да се направат хартиени кеси и уште 27.000 дрвја за производство на тоалетна хартија.
 • Просечниот човек дневно се тушира околу 12 минути.
 • Повеќето луѓе дневно трошат 20 минути во тоалетот.
 • Во еден ден се обиваат 5.670 автомобили.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

 1. Горан Reply

  – Во еден ден се обиваат 5.670 автомобили.
  – Во еден ден 200 милиони луѓе имаат секс.

  Нели се овие бројки премали? Да не се однесува на некој одреден регион/континент или сл?

Остави коментар