Дали знаете која е најпопуларната раса на куче во светот?

Дали знаете која е најпопуларната раса на куче во светот?

Поврзаноста помеѓу кучето и човекот трае 40.000 години и кучето е првото животно што било припитомено од човекот. Денес постојат повеќе од триста раси кучиња, а една раса го држи првото место како најпопуларна.

Лабрадор ретривер е најпопуларната раса во светот, па дури и оние кои не сакаат во кучињата ќе бидат разнежнети кога ќе ја видат оваа убавина. Овие кучиња имаат смирувачки ефект врз луѓето, лојални се, интелигентни и лесни за дресирање.

Во продолжение погледнете кои се десетте најпопуларни раси на кучиња во светот:

1. Лабрадор ретривер

Дали знаете која е најпопуларната раса на куче во светот?

2. Германски овчар

Дали знаете која е најпопуларната раса на куче во светот?

3. Златен ретривер

Дали знаете која е најпопуларната раса на куче во светот?

4. Булдог

Дали знаете која е најпопуларната раса на куче во светот?

5. Бигл

Дали знаете која е најпопуларната раса на куче во светот?

6. Пудлица

Дали знаете која е најпопуларната раса на куче во светот?

7. Француски булдог

Дали знаете која е најпопуларната раса на куче во светот?

8. Боксер

Дали знаете која е најпопуларната раса на куче во светот?

9. Јоркширски териер

Дали знаете која е најпопуларната раса на куче во светот?

10. Ротвајлер

Дали знаете која е најпопуларната раса на куче во светот?

Погледнете ги овие 7 раси кучиња чија убавина секогаш предизвикува воодушевување.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар