Дали може со нож да се пресече капка вода на два дела?

Дали може со нож да се пресече капка вода на два дела?

Понекогаш е навистина тешко науката да се одвои од магијата, а тоа особено важи за тимот научници од Универзитетот Аризона на чело со д-р Антонио Гарсија, кои направиле нож со кој капка вода може да се пресече на два дела. Без растекување, без неред – само чисто и едноставно пресекување на водата.Дали може со нож да се пресече капка вода на два дела?Ножот е направен од мешавина на цинк и бакар. Пред употребата бил исчистен со ацетон, дејонизирана вода и етанол, а потоа бил исушен со нитроген. Се верува дека овој пронајдок може да воведе револуција во испитувањето на течностите, а дотогаш останува само да се восхитуваме на фактот што конечно може да сече и водата.
Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар