Чудни и смешни омоти на музички албуми од Југославија

Доколку сте живееле во Југославија или сте ги слушале приказните на вашите родители, веројатно знаете дека музиката била важен дел од животот на луѓето. Од фолк, па сè до диско и хеви метал, Македонците, Србите, Хрватите, Босанците и Црногорците ја делеле музичката сцена и создавале прекрасна музика. Ромите и Албанците само додавале поегзотични и поуникатни звуци во музиката. Овој период е одлично доловен во овие омоти на албуми. Како и повеќето работи од 70-тите и 80-тите, и овие дизајни денес изгледаат навистина смешно. Па погледнете некои од најчудни најсмешните омоти на музички албуми кои се појавиле во Југославија. Дали имате некој од албумите дома?

Чудни и смешни омоти на албуми од Југославија

Чудни и смешни омоти на албуми од Југославија

Чудни и смешни омоти на албуми од Југославија

Чудни и смешни омоти на албуми од Југославија

Чудни и смешни омоти на албуми од Југославија

Чудни и смешни омоти на албуми од Југославија

Чудни и смешни омоти на албуми од Југославија

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       


За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар