Азија: 5 обичаи според кои будистите го слават животот, но и смртта

Азија: 5 обичаи според кои будистите го слават животот, но и смртта

Будизмот е религија која потекнува од Индија пред повеќе од 2500 години и денес има повеќе од 500 милиони следбеници. Земјите со најмногу будисти се Кина, Јапонија, Тајланд, Виетнам, Мјанмар, Шри Ланка, Јужна Кореја, Тајван, Камбоџа и Индија.

Името будизам потекнува од зборот боди, или да се биде буден. Буда како основач на будизмот не е ниту Бог ниту пратеник или портпарол на Бога. Тој беше индиски принц роден во денешен Непал по име Сидхата Гаутама. Будистите веруваат дека принцот во својата 35-та година се разбудил од реалноста на живеење. Будистите се стремат да ги совладаат своите желби и да најдат среден пат што води кон нирвана, или целосен мир. Тие веруваат во реинкарнација и концептот на карма што го препознаваме како закон на причината и последицата.

Азија: 5 обичаи според кои будистите го слават животот, но и смртта

Најголемиот празник

Весак се смета за најголем будистички празник кога се слават раѓањето, просветлувањето и смртта на Буда, или нирвана. Традиционално, на овој ден пред зори, будистите се собираат во храмовите, свечено го креваат знамето и пеат во чест на Буда, неговите учења и ученици. Весак се слави на денот на полна месечина во април/мај. Потоа се нудат свеќи, цвеќиња и стапчиња од темјан, се пеат мантри, медитираат, се радуваат и се лекуваат со специјалитети.

Четири свети денови

Постои и специјален фестивал што значи четири свети денови во месецот според античкиот будизам. Првиот е денот на појавата на младата месечина, вториот е денот на полна месечина на секој лунарен месец, третиот е осмиот ден по појавата на младата месечина, а четвртиот е осмиот ден по појавата на полна месечина. Тогаш монасите и другите луѓе извршуваат верски должности. Будистите потоа ќе ги повторат петте главни морални заповеди, цвеќињата ќе придонесат за ликот на Буда, ќе изведуваат рецитации, ќе медитираат и ќе ја слушаат проповедта на еден од монасите што ќе ја изнесе за сите присутни.

Ден на сите души

Во Кина и Јапонија, будистите го слават денот на сите души. Потоа, тие прават таканаречен хартиен фахуан, кој се пали вечерта на истиот ден. Целта на овој обичај е да се сеќаваат на мртвите и да се ослободат тие страдани суштества. Осветлени се и фенери, монасите рецитираат свети стихови.

Нова година

Во будизмот, прославата на Новата година е посебна. Прославата на многу места изгледа како поворки кои се одржуваат на улиците каде се носи ликот на Буда, се посетуваат будистички светилишта, а на монасите им се дава храна и други подароци.

Смонлам традиционално се славел на Тибет. Обичајот започнал на крајот на зимата и се состоел од чин на егзорцизам кој се стремел да ги отстрани злите сили што ги демнат поединците, но и заедницата.

Остатоци под храмот

Интересни се и обичаите што ја означуваат смртта на припадниците на будизмот, кои се поврзани и со традиционалните индиски обичаи. Кога умрел еден од почесните монаси, телото ќе горело, а остатоците ќе бидат погребани. Будистички храм или столб би бил изграден над тоа место.

Будистичките обичаи се навистина интересни и посебни и ги има многу. Секоја заедница се труди да ги одржи и работи напорно за да успее и покрај напорите и условите што им ги презентира модерниот свет.

Прочитајте ги овие 7 зен приказни за просветлување.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар