Најубавите градини што можете да ги видите во Европа

Најубавите градини што можете да ги видите во Европа

Ботаничките градини не се на списокот на места што мора да ги видат сите туристи, но ботаничките градини во некои градови едноставно ќе ве маѓепсаат со прекрасен поглед и ќе понудат многу повеќе од самите растенија. Тука ќе најдете одлична комбинација на мир, естетика и изненадувања!

1. Кралски ботанички градини во Кју, Лондон

Оваа ботаничка градина во областа Ричмонд во Лондон е на врвот на листата за сите посетители, не само за љубителите на растенијата. Се протега на 80 хектари и содржи растителни видови од скоро целиот свет.

Најубавите градини што можете да ги видите во Европа

2. Ботаничка градина Мадеира, Португалија

Постои жичарница од стариот град на Фунчал до ботаничката градина Мадеира. Овде можете да ги видите растенијата долж Атлантикот како позадина. Покрај егзотичните растенија што напредуваат тука, градината може да се пофали и со автентични растенија како што е ловорот Мадеира, кој некогаш го опфаќаше целиот остров.

Најубавите градини што можете да ги видите во Европа

3. Ботанички парк Ајзенхут, Тичино

Ботаничката градина Ајзенхут се наоѓа на планината Монте Гамбаргоно, со поглед на езерото Маџоре. Најпознат е по најголемата колекција на магнолија во светот, односно, во оваа градина живеат дури 600 магнолии! Овде, на јужната страна од швајцарските Алпи, тие одлично напредуваат, а некои од нив се високи дури 10 метри.

4. Градината на растенијата, Париз

Во срцето на Париз, можете да најдете бесконечни кревети од афион. Туристите сакаат да се фотографираат и под расцветаните јапонски цреши. Оваа градина на бреговите на Сена е дел од Природонаучниот музеј.

Најубавите градини што можете да ги видите во Европа

5. Градина Челзи, Лондон

Најстарата ботаничка градина во Лондон, скриена меѓу куќите во областа Челзи, иако мала, е една од најинтересните градини во Европа. Поради близината на Темза и старите sидини на градот, постои блага микроклима во која цветаат цитрусите и бергамот. Ова е идилична медитеранска градина во срцето на Лондон.

Најубавите градини што можете да ги видите во Европа

6. Кралска ботаничка градина, Мадрид

Оваа кралска ботаничка градина се наоѓа веднаш до познатиот музеј Прадо и во неа, покрај растенијата, ќе најдете статуи на познати шпански ботаничари. Цвеќињата од шипинка од Азија и Каро де Хуерта, специјален шпански артишок – ова се најголемата гордост на овој парк.

Најубавите градини што можете да ги видите во Европа

Погледнете го ова прекрасно тиркизно швајцарско езеро, но и една морничава легенда.

 


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар